تهیه خمیر نمکی و طریقه ساخت ظروف زینتی و لوکس – ویبره

تهیه خمیر نمکی و طریقه ساخت ظروف زینتی و لوکس – کاردستی

تهیه خمیر نمکی و طریقه ساخت ظروف زینتی و لوکس
خمیر نمکی خمیری فرم پذیر است که به راحتی با حداقل مواد که در هر آشپزخانه ای یافت می شود تهیه می شود و با آن می توان تزئینات و وسایل بی شماری ساخت.

این خمیر علاوه بر خاصیت فرم پذیری فوق العاده و نیاز به هزینه ناچیز پس از پخت نیز دارای استحکام قابل ملاحظه ای است که موجب می شود وسایل ساخته شده از آن برای مدت ها قابل نگهداری و استفاده باشند. کافی است یک بار روش تهیه و کار با آن را فرا بگیرید و سپس با تکیه بر خلاقیت و سلیقه خود از آن برای ساخت وسایل تزئینی بی شمار و نامحدود سود ببرید. برای تهیه خمیر نمکی به مواد زیر نیاز دارید:
۲۷۰ گرم آرد سفید (دو پیمانه سر صاف)
۳۲۰ گرم نمک آشپزخانه (یک پیمانه سر صاف)
۱۸۰ میلی لیتر آب (سه چهارم پیمانه)
۲ قاشق چایخوری روغن مایع طباخی…

تهیه خمیر نمکی و طریقه ساخت ظروف زینتی و لوکس

برای تهیه این خمیر ابتدا مواد خشک را در ظرف بزرگی ریخته آب را اضافه کنید. مواد را با دست خوب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را حداقل به مدت ۱۰ دقیقه تمام ورز دهید تا کاملاً فرم پذیر شود. برای آزمایش آمادگی خمیر، مقدار کمی از آن را در دست گلوله کنید. اگر گلوله ترک نخورد و ازهم باز نشد خمیر آماده کار است.
از این خمیر می توانید فرم های تزئینی جالبی بسازید. برای ساختن فرم های مسطح مانند قلب، ستاره و برگ های مختلف ، ابتدا خمیر را با وردنه به قطر ۶ میلیمتر باز کنید و سپس با استفاده از قالب های شیرینی یا الگوهای مقوایی که خودتان ساخته اید طرح های دلخواه را در آورید و برای ساختن فرم های حجیم مانند خوشه های انگور و یا انواع دیگر میوه ، پس از گلوله کردن خمیر می توانید به راحتی با انگشتان دست به آن فرم دهید. برای چسباندن خمیر از مقدار کمی آب استفاده کنید و با قلم مو به آن بزنید. رنگ آمیزی خمیر را به دو صورت می توانید انجام دهید. یک روش رنگ کردن خمیر ، قبل از ساخت مدل ها است که با افزودن مقداری رنگ گواش به خمیر و ورز دادن آن به راحتی خمیر به رنگ دلخواه شما در خواهد آمد. روش دیگر رنگ آمیزی پس از ساخت و پخت مدل خمیری است . به این ترتیب که پس از پخت و سرد شدن مدل ، آن را با استفاده از رنگ گواش و قلم مو رنگ آمیزی می کنند.
برای پخت خمیر ، مدل ها را در سینی فری که از قبل کمی چرب کرده اید، بچینید و سینی فر را برای مدت نسبتاً طولانی (حدود ۴ تا ۱۰ ساعت بسته به قطر مدل خمیری و ابعاد آن) با درجه حرارت بسیار کم ، معادل ۱۰۰ درجه سانتی گراد یا ۲۵۰ درجه ی فارنهایت در فر قرار داده بپزید تا کاملاً سخت شود . چنان چه درجه حرارت فر شما بیشتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد است زمان پخت را کاهش دهید تا خمیر نسوزد. پس از سخت شدن مدل های پخته شده ، فر را خاموش کنید و اجازه بدهید مدل ها در فر خاموش بمانند تا به تدریج سرد شوند. پخت مدل های ساخته شده با خمیر نمکی را می توانید با اجاق های ماکروفر سریع تر انجام دهید. به این ترتیب که مدل های خمیری را در ظرفی چیده در ماکروفر قرار دهید و درجه آن را بر روی قدرت بسیار کم یا ذوب یخ اتوماتیک بگذارید و هر ۵ دقیقه یک بار در آن را باز کنید. بگذارید خمیر چند دقیقه در ماکروفر خاموش بماند و دوباره ۵ دقیقه دیگر به ماکروفر زمان بدهید. این کار را چند بار تکرار کنید تا خمیر پخته و سخت شود. مدت زمان حرارت دادن برای مدل های مختلف به تناسب قطر و مقدار خمیر آنها متفاوت است و معمولاً از ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است.
مدل های ساخته شده از خمیر نمکی را می توانید به جای پختن در مجاورت هوا نیز خشک کنید ولی در این صورت وسایل ساخته شده شکننده تر بوده و از استحکام کمتری برخوردار خواهند بود. مدل های خمیر را بلافاصله پس از ساخت بپزید و هر بار به اندازه مورد نیاز خمیر درست کنید چون خمیر نمکی برای مدت طولانی قابل نگهداری نیست.
حال که با روش تهیه و پخت این خمیر آشنا شدید ایده هایی برای استفاده از آن به شما پیشنهاد می کنیم. یکی از موارد استفاده از خمیر نمکی ساخت ظروف زینتی است که به عنوان ظروف آجیل، نان، میوه و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده هستند. برای ساخت ظرف آجیلی که در تصویر مشاهده می کنید ، پس از تهیه خمیر به اندازه داده شده در دستور بالا ، ابتدا دو سوم از آن را با وردنه بر روی سطح صافی که کمی آرد روی آن پاشیده اید باز کنید به طوری که قطر آن به ۶ میلیمتر برسد. با دقت خمیر را بلند کنید و بر روی ظرف گودی که قطر دهانه آن حدود ۲۰ سانتیمتر باشد و داخل آن را قبلاً چرب کرده اید قرار دهید. به آرامی خمیر را با دست بر روی ظرف بکشید به صورتی که فرم داخل ظرف را بگیرد . خمیر اضافه دور ظرف را از لبه ظرف بریده و جدا کنید.
دو لوله خمیری به ضخامت ۷ میلیمتر درست کنید و با پیچیدن آنها به دور هم یک طناب خمیری را دور ظرف بر روی لبه آن بچسبانید. با استفاده از قالب یا الگوی مقوایی برگ ، تعدادی برگ از خمیر بریده جدا کنید. با نوک یک کارد خطوط رگ برگ آن ها را مشخص کنید. برگ ها را مطابق تصویر با کمی آب بر روی قسمت های مختلف طناب خمیری بچسبانید. سپس با دست تعدادی لیمو از خمیر بسازید و در انتهای هر کدام یک عدد دانه میخک فرو ببرید تا مانند محل اتصال لیمو به شاخه به نظر برسند و لیموها را نیز به همان ترتیب و مطابق تصویر بر روی برگ ها بچسبانید . در آخر با استفاده از قالب های کوچک شیرینی تعدادی گل ریز از خمیر در آورید و در میان لیموها و برگ ها بچسبانید.
ظرف خمیری را بلافاصله در فر با درجه حرات ۱۰۰ سانتی گراد قرار دهید و به مدت چند ساعت بپزید تا کاملاً سخت شود. در طول ساعت اول پخت هر چند گاه ی ک بار به ظرف سر بزنید . چنانچه در قسمت داخل ظرف ، خمیر به صورت حبابی باد کرد ، آن را با یک سوزن سوراخ کنید تا هوای جمع شده در زیر خمیر خارج شود. پس از پخت و سرد شدن ظرف خمیری ، آن را از ظرفی که به عنوان قالب مورد استفاده قرار داده بودید جدا کنید و ظرف را مطابق تصویر با رنگ های گواش و قلم مو رنگ آمیزی کنید. پس از خشک شدن رنگ در صورت تمایل می توانید چند لایه وارنیش روی ظرف بزنید که هم آن را براق تر می کند و هم مانع نفوذ رطوبت در ظرف می شود.
 
منبع:ویستا

تهیه خمیر نمکی و طریقه ساخت ظروف زینتی و لوکس – کاردستی – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *