هدیه ای متفاوت برای روز مادرباهنر کاردستی – ویبره

هدیه ای متفاوت برای روز مادرباهنر کاردستی – کاردستی

هدیه ای متفاوت برای روز مادرباهنر کاردستی
اگر چه تقدیر از زحمات بی بدیل مادران به هیچ طریقی قابل جبران نیست ولی با توجه به فرا رسیدن روز مادر مصادف با سالگرد ولادت حضرت فاطمه (س) این فرصت برای همه فرزندان مهیا شده تا بلکه از گوشه ای از زحمات و محبت های او قدردانی به عمل آورند.

حال اگر شما نیز هنوز برای مادرتان هدیه ای تهیه نکرده اید نگران نباشید. در این یک روز باقی مانده هنوز فرصت برای انجام بسیاری از کارها کافی است. البته لازم به ذکر است هدیه ای که حاصل دستان هنرمند فرزند باشد به طور قطع برای مادر گرانبهاتر است. پس با توجه به هنر و سلیقه تان دست به کار شوید.از آنجا که آشپزخانه یکی از پراهمیت ترین فضاهای خانه برای خانم ها است ایجاد هر گونه تغییر و تحولی در آن برایشان لذت بخش خواهد بود…

هدیه ای متفاوت برای روز مادرباهنر کاردستی

مواد مورد نیاز برای دوخت پرده:
۱- پارچه ساده به رنگ دلخواه (بهتر است از پارچه های کتانی برای این منظور استفاده کنید)
۲- مقداری روبان حریری به دو رنگ متناسب با پارچه پرده و دکوراسیون آشپزخانه که متراژ آن در حین کار مشخص می شود
۳- لوازم مورد نیاز خیاطی
طرز دوخت: برای دوخت این پرده به پارچه ای مستطیلی شکل به عرضی برابر پنجره و طولی برابر با ارتفاع مورد نظر برای نصب پرده و یا در واقع فاصله میله پرده تا لبه پایینی پنجره به اضافه عدد ۳۵ نیاز است.
پیش از هر کار بیضی ای به قطر بزرگ ۲۰ سانتی متر بر روی کاغذ الگو رسم کرده و دور آن را با قیچی ببرید. الگوی بیضی شکل را به صورت عرضی به دو قسمت مساوی تا کرده و محل تاخورده را ببرید. یکی از عرض های پارچه را به میزان ۳۰ سانتی متر تا کنید. حال الگوی نیم بیضی را به صورتی بر روی لبه تاشده قرار دهید که قطر کوچک بیضی بر روی آن واقع شده و از لبه کناری پارچه نیز میزانی حدود پنج سانتی متر فاصله داشته باشد. سپس دور الگو را با مداد بر روی پارچه خط بکشید. این کار را در سراسر عرض دولا شده پارچه انجام دهید به صورتی که نیم بیضی ها نیز از هم حدود پنج سانتی متر فاصله داشته باشند. لبه تا شده پارچه را با سوزن ثابت کرده و شروع به انجام برش های نیم بیضی دولا کنید. سپس در طول لبه داخلی هر یک از برش های بیضی شکل دولا شده برش های هشتی شکل کوچکی با قیچی ایجاد کنید. این برش ها را در خیاطی چرت می نامند. از آنجا که لبه داخلی هر یک از بیضی های دولا شده می بایست تو زده شوند این برش های هشتی شکل سبب می شوند که مرحله تو زدن به راحتی و با حفظ فرم هلالی شکل نیم بیضی انجام شود. پس از آنکه لبه داخلی همه نیم بیضی را با نخ و سوزن تو زده و سپس چرخ کردید، دو لبه طولی این پرده را به میزان ی ک سانتی متر تو بگذارید. عرض پایینی پرده را نیز به میزان پنج سانتی متر تو گذاشته و با دست و یا با چرخ خیاطی بدوزید. به این ترتیب پرده شما برای نصب آماده است ولی پیش از آن مرحله تزئین آن با روبان آغاز می شود. برای این منظور ابتدا فرم مورد نظر برای روبان دوزی پرده را بر روی پارچه با مداد به صورت کم رنگ طراحی کرده و سپس با اندازه گیری مجموع طول فرم های طراحی شده روبان مورد نیاز را تهیه کنید. ولی از آنجا که در این پروژه تزئین توسط روبان چین دار صورت گرفته است یا براساس همان متراژ به دست آمده روبان چین دار آماده تهیه کرده و یا آن میزان اندازه گیری شده را در عدد دو و یا سه ضرب کنید. این در واقع همان مقدار روبان سبزرنگ مورد نیاز است که نقش شاخ و برگ را در این تزئین ایفا می کند. برای گل ها نیز حدود یک متر روبان سرخابی رنگ نیاز است. به منظور چین دار کردن روبان حریر، دوختی با چرخ خیاطی در طول روبان و در قسمت وسط آن ایجاد کرده و سپس یک سر نخ را بکشید به این ترتیب چین سوزنی حاصل می شود. روبان چین دار را بر روی طراحی های انجام شده قرار داده و با سوزن متصل کنید سپس روی روبان چین خورده را چرخ کنید. در پایان با استفاده از روبان سرخابی رنگ گل هایی درست کرده و در فواصل شاخ و برگ های روبانی به پارچه پرده بدوزید.
 
منبع:ویستا

هدیه ای متفاوت برای روز مادرباهنر کاردستی – کاردستی – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *