چگونه به کودک نوپایمان رفتارها را آموزش دهیم؟؟؟؟ – ویبره

چگونه به کودک نوپایمان رفتارها را آموزش دهیم؟؟؟؟ – روابط بین والدین و فرزندان

چگونه به کودک نوپایمان رفتارها را آموزش دهیم؟؟؟؟
هیچ گاه برای آموختن رفتارهای خوب به کودکان نوپا زود نیست . حتی کودکانی که هنوز قادر به صحبت کردن نیستند یاد می گیرند که با کمک دستانشان ارتباط برقرار کرده و منظورشان را  برسانند .

آموزش رفتارها به مانند دیگر ابعاد تربیت و پرورش هرگز امری سهل و آسان نیست  اما در اینجا به ارائه چند نکته صحیح و آزمایش شده می پردازیم تا یاریگر شما در اجرای این امر خطیر باش.

۱ – با سه جمله کوتاه ” لطفاً ، متشکرم و معذرت می خواهم ” شروع کرده و وقتی کودکتان معنای این جملات را درک کرد جملات بیشتری را معرفی کنید
 کودکی که صحبت نمی کند با یادگیری اندکی زبان نشانه می تواند با این جملات  ارتباط برقرار کند . به عنوان مثال وقتی از کلمه لطفاً استفاده می کنید همزمان با حرکات بدن علامت آن را بکشید . این کار موجب تقویت علامت  و جملات شفاهی و کلامی می گردد  و راهی برای برقراری ارتباط به کودک ارائه می کند . با تکرار این موضوع کودک آن نشانه را یاد می گیرد و هنگامی که می خواهد چیزی درخواست کند از آن علامت که به معنای لطفاً می باشد استفاده می کند .

۲ – مصر و ثابت قدم باشید
 یعنی  زمانی که رفتاری را معرفی می کنید به آن پایبند باشید و آن ویژگی و خصلت را چندین بار در روز آموزش داده و تمرین نمایید  و آن را بخشی از رفتار فردی نمایید. شاید این کار زمان بر باشد اما کودکان بسیار باهوش هستند  و گیرایی بالایی دارند . آموزش زود هنگام رفتارها بسیار با صرفه تر از  فراگرفتن آنها در بیرون خانه است .

۳ – مدل و الگوی کودکتان باشید
 از آن جایی که کودکان آیینه تمام نمای نوع رفتار و گفتار شما هستند  باعث می شوند که شما  مراقب رفتار و گفتارتان باشید  و موجب بهبود شما می شوند .

۴ – در مقابل رفتارهای کودک بازبرخوردهایی مثبت داشته باشید
 هنگامی که کودکتان برای ادای کلماتش از  زبان اشاره استفاده می کند و یا با صبورانه ایستادن در صف و کمک به دوستی که در حال جمع آوری اسباب بازی هایش می باشد به نمایش صفت خود کنترل گری می پردازد بازخورد های مثبتی داشته باشید . بگذارید بدانند که چه رفتارهای مودبانه و محترمانه ای نسبت به دیگران دارند .

۵ – اوقات شاد و مفرحی را با او داشته باشید
به خاطر داشته باشید که آموزش رفتارها به کودکان اولین مرحله در ترغیب کودکان به بررسی ماورای خودشان می باشد . برخی خانواده ها مشتریان ضد رفتارهایی هستند که همه قوانین را نقض می کند . به منظور تقویت رفتارهای مثبت از جداول هفتگی استفاده نمایید .
شکل گیری رفتارهای مثبت یک شبه اتفاق نمی افتد اما وقتی این رفتارها را در عمل می بینید بسیار افتخار خواهید کرد . دیدن نتیجه کارتان در بیرون از منزل ، در ارتباط با دیگران و یا به هنگام ملاقات با پدربزرگ و مادربزرگ خیلی عجیب نیست .

نکات مهم :
۱ – آموزش کودک را از ۶ ماهگی وی می توانید شروع کنید . وقتی آنها عباراتی  و اشاره هایی چون ” بیشتر ، بخور ” را یاد گرفتند به معرفی و  آموزش عباراتی چون ” لطفاً ، ممنونم ، سهم ”  بپردازید . 

۲ – مزایای آموزش زبان نشانه به کودک بسیار زیاد است . وقتی آنها بزرگتر شدند از گوشه اتاق می توانید به آنها بفهمانید که تشکر کنند و یا در درخواست هایشان از عبارت ” لطفاً ” استفاده نمایند .

۳ – برای آموزش اهمیت خوب رفتار کردن، از هر فرصتی استفاده نمایید .تا سن ۱ سالگی کودک زمان صرف ۳ وعده غذا و ۲ میان وعده فرصتهای خیلی خوبی برای تمرین هستند .

۴ – در دنیای خودتان به هنگام صحبت با دیگران مثل همسر ، بستگان و دوستان هم بصورت گفتاری و هم به صورت زبان اشاره از عباراتی چون ” لطفاً ”  و ” متشکرم ” استفاده نمایید .  در این صورت کودکان شاهد و ارزیاب آنچه می خواهید به آنها آموزش دهید خواهند بود . از  پرستاران هم بخواهید که به شما ملحق شوند .

۵ – همراه با تحسین ، تمرین و صبر پیش بروید .

۶ – الگوی رفتاری فرزندانتان باشید . کودکان بطور کلی مثالهای والدین شان را دنبال می کنند . بنابراین مراقب باشید که الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید .  

تهیه و ترجمه : گروه سبک زندگی سیمرغ
Vibre.ir

چگونه به کودک نوپایمان رفتارها را آموزش دهیم؟؟؟؟ – روابط بین والدین و فرزندان – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *