تقویت هوش هیجانی به موازات هوش عقلانی – ویبره

تقویت هوش هیجانی به موازات هوش عقلانی – روابط بین والدین و فرزندان

تقویت هوش هیجانی به موازات هوش عقلانی
شاید تصور کنید که صرفا داشتن IQ بالا می‌تواند فرزندتان را بیمه کند و از او فردی موفق در زندگی بسازد، اما این روزها روان‌شناسان از مفهومی دیگر در حوزه هوش و ذکاوت نوزادان صحبت می‌کنند که از آن با نام هوش هیجانی یا EQ یاد می‌کنند که در حقیقت توانایی هدایت هیجانات شخصی در موقعیت‌های اجتماعی است که می‌بایست کودک به مرور آن را بیاموزد.

 
هوش هیجانی قابل یادگیری است و سطح آن در طول زندگی می‌تواند افزایش یابد. یکی از راه‌های بالا بردن هوش هیجانی فراهم کردن محیطی شاد برای کودک است. هر چه کودک در خانواده‌ای آرام و بدون استرس زندگی را سپری کند از هوش هیجانی بالاتری برخوردار است.
همچنین یکی دیگر از راهکارهای مفید در این زمینه، ایجاد شرایطی برای بالا بردن حس مسوولیت‌پذیری در کودک است که می‌تواند در افزایش EQ موثر باشد. کودک باید بیاموزد که در هر سنی می‌بایست مسوولیت رفتارهای خوب یا بد خود را به عهده بگیرد و به عنوان مثال اگر مرتکب فعلی غلط شد والدین نباید مسوولیت آن را از سر دلسوزی به عهده بگیرند.
افزایش هوش هیجانی از یک تعامل احساسی خوب بین والدین با کودک آغاز می‌شود. درک احساسات فرزند و ایجاد الگوی مناسب برای بیان احساسات او می‌تواند به کودک کمک کند که از نظر هوش هیجانی در سطح بالاتری قرار بگیرد. برای مثال در سندرم ترس، کودک را ترسو خطاب نکنید بلکه به او بگویید که احساس ترس می‌کنی.
 
منبع:  hamshahrionline.ir
 Vibre.ir

تقویت هوش هیجانی به موازات هوش عقلانی – روابط بین والدین و فرزندان – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *