تسبیح اعجاب انگیز – ویبره

تسبیح اعجاب انگیز – معصومین

تسبیح اعجاب انگیز
با اینکه اذکار وارد شده در منابع اسلامی از آن جهت كه ذكر خداوند متعال هستند داراى فضیلت مى باشند و موجب پاکی دل و جلای روح می شوند اما بعضی از آنها بر بعضی دیگر برتری داده شده اند. در این میان تاكید شیعه بر افضل بودن تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام دلیل دیگرى دارد و آن این است كه این تسبیح منسوب به دختر گرامى پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله یعنى حضرت فاطمه علیهاالسلام مى باشد و آن حضرت تا آخرین لحظات حیات بر انجام آن مداومت داشته و در هیچ حال آن را ترك نمى كرده است. در این نوشتار به برخی از اسرار و برکات این ذکر ملکوتی خواهیم پرداخت.

ادامه خواندن “تسبیح اعجاب انگیز – ویبره”

سفره ای کریمانه – ویبره

سفره ای کریمانه – معصومین

سفره ای کریمانه
از صفات فاضله و پسندیده بشر جود و سخاوت است و مفهوم كلی آن در شرع اسلام این است كه هر كس هر چه دارد با برادران ایمانی خود در طبق اخلاص بگذارد و با هم به مواسات و مساوات صرف كند و حتی برخی از موارد لازم است كه ایثار كند یعنی دیگری را بر خود مقدم دارد. پیشوایان ما عملا چنین نشان دادند كه قرآن فرموده است: «ینفقون مما تحبون» و از هر چه بهتر و بیشتر دوست می‏ داشتند انفاق می‏كردند. برای مثال اول كه سر سفره می ‏نشستند با حمد و شكر خدا از بهترین غذاها ظرفی را برای فقرا به رضای خدا می‏ كشیدند و جدا می ‏گذاشتند، بعد به صرف غذا می ‏پرداختند. آنها با نوكر و كلفت و پیشخدمت و كارگر و خدمتگزار و رعایای خود در سر یك سفره می‏ نشستند و با هم غذا می ‏خوردند تا تكبر و نخوت خودستایی را از بین بردارند.‏

ادامه خواندن “سفره ای کریمانه – ویبره”

قضاوت علوی – ویبره

قضاوت علوی – معصومین

قضاوت علوی
در حكومت پنج ساله امیرمۆمنان امام على علیه السلام سیستم قضائى كارآمدى وجود داشت که آن حضرت در مسئولیّت سنگین قضاوت، در شناسائى علل و عوامل جُرم، در شناخت مجرم و بزهكار، در گرفتن اعترافات روشن و آشكار از مجرمان، همواره الگوی نمونه بود. تا جایی که دشمنان آن حضرت نیز از رهنمودهاى قضائى و علوم سرشار امام استفاده مى كردند، و در مشكلات قضائى از امام على علیه السلام راه حل مى طلبیدند.

ادامه خواندن “قضاوت علوی – ویبره”

سنت نبوی – ویبره

سنت نبوی – معصومین

سنت نبوی
در میان امت اسلامی، سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، پس از قرآن کریم مرجع اصلی شناخت دین می باشد. همه فرقه های مسلمان در این امر متفق اند که پس از قرآن کریم ، سنت نبوی ملاک اسلامی بودن یک اندیشه یا عمل می باشد. اختلاف نظر میان شیعه و اهل سنت و نیز در میان فرق تشیع و تسنن در تشخیص مصادیق و معیارهای اعتبار حدیث پیامبر صلی الله علیه و آله است. مثلا ما شیعیان روایات اهل بیت علیهم‌السلام را به منزله روایات پیامبر صلی الله علیه و آله می دانیم و بر اساس حدیث ثقلین، اهل بیت علیهم‌السلام را هم در کنار قرآن و سنت نبوی جزء منابع دین شناسی تلقی می کنیم. در حالیکه اهل سنت علی رغم احترام فراوانی که برای اهل بیت علیهم‌السلام قائلند، چنین چیزی را نمی پذیرند.

ادامه خواندن “سنت نبوی – ویبره”

فضائل بانوی دو عالم – ویبره

فضائل بانوی دو عالم – معصومین

فضائل بانوی دو عالم
به نظر می رسد بسیاری از ما باید در چگونگی رویکرد خود به اهل بیت علیهم السلام تجدید نظر کنیم. تجدید نظری که می تواند جهت زندگانی ما را به عنوان پیروان آن بزرگان عالم خلقت، دگرگون بسازد.

ادامه خواندن “فضائل بانوی دو عالم – ویبره”

روابط با غیرشیعه – ویبره

روابط با غیرشیعه – معصومین

روابط با غیرشیعه
شیعه اهل بیت (علیهم السلام) و دوستدار ایشان می باید در همه رفتار، کردار و گفتار خود به دنبال سخنان و دستورهای آن ذوات مقدّسه و قرآن مجید باشد. کما اینکه به لحا۱ فکری و اعتقادی نیز می باید همین گونه باشد. یکی از عرصه های عملی بسیار با اهمیت که البته در روزگار ما دارای اهمیّت و اثرگذاری روز افزونی شده است چگونه تعامل و روابط شیعیان با برادران اهل سنت است. خواننده محترم شاید بداند که متاسفانه و البته در بسیاری از موارد از روی ناآگاهی از دستورات ائمه معصومین (علیهم السلام) چنین تبلیغ می شود که نباید با اهل سنت رابطه حسنه داشت، اصلاً نباید به آن ها کمک کرد، و خلاصه آنکه طرح وحدت بین شیعه و سنّی طرحی نابجا و بی سرانجام است.

ادامه خواندن “روابط با غیرشیعه – ویبره”

معلم بزرگ بشر – ویبره

معلم بزرگ بشر – معصومین

معلم بزرگ بشر
عصر حاضر عصری تهی از اخلاق است. در صورتی که یکی از نیازهای انسان در زندگی اجتماعی دارا بودن اخلاق فاضله انسانی است. اخلاق را باید از معلم اخلاق آموخت بویژه اگر خود نیز متخلق به اخلاق حسنه باشد؛ در این صورت چنین معلمی سزاوارتر است تا از او نکات اخلاقی را فراگرفت. اولین شخصیت عالم که هم معلم اخلاق است و هم مجسمه اخلاق کسی نیست جز حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله. برای بهره بردن از این شخصیت بی نظیر در زمینه اخلاق ناگزیر باید به کلمات ایشان در منابع روایی مراجعه کرد.

ادامه خواندن “معلم بزرگ بشر – ویبره”

برکت در زندگی – ویبره

برکت در زندگی – معصومین

برکت در زندگی
در میراث روایی امام زین العابدین حضرت سجاد علیه السلام علاوه بر روایت هایی که معارف بلند اسلامی را در قالب دعا بیان کرده است روایت هایی نیز وجود دارد که حضرت در قالب نامه و دست نوشته هایی معارف تربیتی و انسان ساز را به دوستان و نزدیکان و از طریق ایشان به نسلهای بعدی انتقال داده اند. آنچه در ادامه می آید بخشهایی از این میراث علمی بی نظیر است که اکنون در اختیار ماست که از خداوند می خواهیم به ما توفیقی دهد تا بیش از پیش آنها را در زندگی به کار بندیم.
 

ادامه خواندن “برکت در زندگی – ویبره”

قضاوتی همچون دانیال نبی – ویبره

قضاوتی همچون دانیال نبی – معصومین

قضاوتی همچون دانیال نبی
روزی دخترى بى گناه را به نزد عمر آورده و به زناى او گواهى دادند. سرگذشت وى اینگونه بود : در كودكى پدر و مادر را از دست داده مردى از او سرپرستى مى كرد، آن مرد مكرر به سفر مى رفت ، دختر بزرگ شده و به مرتبه زناشوئى رسید، همسر آن مرد مى ترسید شوهرش دختر را به عقد خود درآورد، از این رو حیله اى كرد و عده اى از زنان همسایه را به منزل خود فراخواند تا او را بگیرند و با انگشت کاری کنند که دیگر دختر نباشد .

ادامه خواندن “قضاوتی همچون دانیال نبی – ویبره”

در اعمال دیگران شریک شویم – ویبره

در اعمال دیگران شریک شویم – معصومین

در اعمال دیگران شریک شویم
در کتاب شریف تحف العقول سخنانی از امام جواد علیه السلام نقل شده است که در عین کوتاهی، پر از معنا هستند. در اینجا درباره یکی از آن سخنان پرمایه توضیح می دهیم که در عرصه زندگی بسیار کاربردی و برای روح و روان انسان بسیار زندگی بخش است.

ادامه خواندن “در اعمال دیگران شریک شویم – ویبره”

امام جعفر صادق – ویبره

امام جعفر صادق – معصومین

امام جعفر صادق
نام شریفش جعفر، کنیه اش ابوعبدالله و ابواسماعیل و لقبهایش فاضل، قائم، طاهر، کافل، منجی و مشهورترین آنها صادق بود. در روز جمعه هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری هنگام طلوع فجر درمدینه چشم به جهان گشود و در بیست و پنجم شوال سال ۱۴۸ هجری قمری در سن شصت و پنج سالگی در مدینه چشم از جهان فرو بست و در کنار پدر و جد خود، امام باقر و امام سجاد (علیهما السلام) و عموی جدش امام حسن مجتبی (علیه السلام) در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد. پدرش ۲۶ساله بود که او زاده شد. دوازده سال از عمر شریفش را در کنار جدش امام سجاد (علیه السلام) و نوزده سال را در کنار پدرش امام باقر (علیه السلام) گذراند.

ادامه خواندن “امام جعفر صادق – ویبره”

مساوات علوی – ویبره

مساوات علوی – معصومین

مساوات علوی
در دولت اسلامى هیچ طبقه‏اى بر طبقه دیگر امتیاز نداشته و در برابر قانون همه یكسان هستند، در قرآن مجید آمده: «ان اكرمكم عند الله اتقاكم؛ (حجرات/۱۳) همانا گرامی ترین شما نزد خدا پرهیزكارترین شماست»، اما پرهیزكارى بیشتر موجب ترفیع طبقه‏اى بر طبقه دیگر در برابر قانون نیست، چه آنكه در سراسر بلاد اسلامى باید دولت و امت واحد، و الفت و محبت بین تمام مسلمین برقرار باشد.

ادامه خواندن “مساوات علوی – ویبره”

خاکی آغشته به خون خدا – ویبره

خاکی آغشته به خون خدا – معصومین

خاکی آغشته به خون خدا
خاک هیچ ارزشی ندارد اما چه چیزی باعث می شود که قدر و مقام پیدا کند و باعث شفاء گردد. خاکی که بدن نازنینی را در خود می گیرد و به آن بها می دهد و آن را در نزد همه عزیز می کند. بدنی که به خاطر او و عوض قطعه قطعه شدنش خالق او استجابت دعا را در حرمش و شفاء را در تربتش و امامت را در نسلش قرار می دهد.

ادامه خواندن “خاکی آغشته به خون خدا – ویبره”

میلاد امام علی النقی – ویبره

میلاد امام علی النقی – معصومین

میلاد امام علی النقی
ز سوی عرش رحمن، نوید شادی آمد                       بشارت ای محبان، امام هادی آمد

کجایی یابن زهرا بده عیدی ما را                             که روح عشق و ایمان امام هادی آمد
 

ادامه خواندن “میلاد امام علی النقی – ویبره”