مهاجرت نقدینگی به بازار سکه

مهاجرت نقدینگی به بازار سکه
به گزارش همشهری، بخش زیادی از مبادله‌گران معاملات آتی سکه در بورس کالا همان‌هایی هستند که از آنها به نام سهامدار حرفه‌ای در بورس تهران یاد می‌شود. معاملات آتی عرصه حضور سرمایه‌گذارانی است که تحلیل‌های قدرتمندتری دارند. در این بازار است که ترکیب سهامداران پرسابقه‌تر که با مبانی علمی دقیق‌تری وارد بازار می‌شوند از دیگران جدا می‌شود.

ظرف چند روز گذشته قیمت سکه در معاملات آتی بورس کالا همگام با رشدقیمت‌ها در بازار داخلی و جهانی افزایش یافت به‌طوری که قیمت هر سکه بهار آزادی در سررسید شهریور۹۳ به یک میلیون و ۵۷هزار تومان رسید. همچنین ارزش کل معاملات آتی سکه در بهمن‌ماه امسال ۶۳درصد رشد کرده است این در حالی است که دی‌ماه ارزش کل معاملات سکه به پایین‌ترین حد خود از ابتدای سال رسیده بود. در عین حال به گفته مدیر قرارداد‌های مشتق بورس کالا از ابتدای سال تاکنون ۱۷هزارو۷۷۰میلیارد تومان سکه براساس قرارداد‌های آتی بورس کالا مورد مبادله قرار گرفته است.

بررسی رویداد‌های چند سال گذشته نشان می‌دهد بازار معاملات آتی سکه و همچنین اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس به اصلی‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری در کنار بازار‌های موازی دیگر تبدیل شده‌اند و نقدینگی در گام نخست ترجیح می‌دهد وارد این بازار‌ها شود تا به بازار‌هایی نظیر مسکن، ارز یا سکه طلا در بازار نقد برود. در چنین شرایطی به‌دنبال رکود بورس تهران و نزول شاخص‌های بازار سهام ظرف چند روز گذشته ارزش روزانه معاملات بورس به کمترین حد خود در ۱۱ماهه سال رسید به‌طوری که حجم مبادلات روزانه بورس که به‌طور میانگین ۳۵۰میلیارد تومان بود به ۸۰ تا ۱۰۰میلیارد تومان رسیده است. پرسش این است که نقدینگی به کدام بازار مهاجرت کرده است؟

بررسی بازارهای تسهیلات مسکن و اوراق آتی سکه نشان می‌دهد پس از سپری شدن یک‌ماه از نزول شاخص بورس، حجم و ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن از نیمه دوم بهمن‌ماه افزایش یافت پس ازآن ظرف ۱۰روز گذشته حجم و ارزش معاملات آتی سکه در بورس کالا نیز رشد کرد. در بررسی دلایل رشد قیمت سکه در معاملات آتی سکه در بورس کالا کارشناسان عوامل چندگانه‌ای را دخیل می‌دانند. به غیراز بحث مهاجرت بخشی از نقدینگی خارج‌شده از بورس تهران به سمت بازار آتی سکه، دیدگاه‌های دیگری نیز در این‌باره وجود دارد.

برای پاسخ به این پرسش به سراغ پدرام زاد نوی عزیزی مدیر قرارداد‌های مشتق بورس کالا رفتیم که در این‌باره توضیح داد:علت اصلی رشد قیمت سکه در معاملات آتی سکه افزایش قیمت جهانی هر اونس طلا در بازار‌های جهانی است. به تبع افزایش قیمت در بازار‌های جهانی، قیمت سکه در بازار‌های داخلی در بازار نقد نیز افزایش یافت و این موضوع اثر خود را در معاملات آتی هم نشان داد.

او برای توضیح بیشتر این موضوع گفت: بازار قرارداد‌های آتی یا ابزار مشتقه یک نوع ابزار پوشش ریسک است بنابر این معاملات آتی متناسب با معاملات نقد برای پوشش ریسک انجام می‌شود. به همین دلیل است که در روز‌هایی که قیمت سکه طلا کاهش یافته بود حجم معاملات آتی سکه هم متناسب با آن کاهش یافت اما با رشد دوباره قیمت‌ها در بازار‌های جهانی و داخلی قیمت معاملات آتی هم رشد کرد.

عزیزی درباره عوامل مؤثر در تعیین قیمت در بازار معاملات آتی گفت: به‌طور طبیعی مجموعه‌ای از عوامل مانند قیمت‌های جهانی، تغییرات قیمت ارز، قیمت سکه در بازار نقد و همچنین انتظارات سرمایه‌گذاران در قیمت‌گذاری معاملات آتی دخیل هستند.
از زاد نوی عزیزی پرسیدیم آیا نزول شاخص‌های بورس تهران و رکود در بازار سهام علت رشد قیمت معاملات آتی سکه در بورس کالا نبوده است که پاسخ داد: طبیعتا نمی‌توان این موضوع را رد کرد یا نادیده گرفت اما به اعتقاد من افزایش قیمت سکه در معاملات آتی عموما تحت‌تأثیر رشد قیمت سکه طلا در بازار‌های جهانی و داخلی بوده است.

vibre.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *