احتمال تشدید مصرف و قاچاق بنزین و گازوئیل در سال ۹۲ – ویبره

احتمال تشدید مصرف و قاچاق بنزین و گازوئیل در سال 92
مصطفی کشکولی در پاسخ به این سؤال همشهری که عدم‌افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده چه میزان بر مصرف دو فراورده بنزین و گازوئیل خواهد افزود؟ اظهار کرد: پیش‌بینی ‌می‌شود مصرف بنزین و گازوئیل در سال آینده با اجرایی‌نشدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بین شش تا هشت درصد رشد کند.

او با تأکید بر احتمال شدت گرفتن قاچاق فراورده‌های نفتی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ما که در حال حاضر قیمت فوب خلیج‌فارس بنزین و گازوئیل چه میزان برآورد شده است؟ افزود: با درنظر گرفتن نرخ ارز مبادله‌ای هم‌اکنون هر لیتر بنزین و گازوئیل به قیمت فوب‌خلیج‌فارس (تحویل در بندرعباس) حدود ۳۵۰۰تومان برآورد می‌شود که انگیزه قاچاقچیان سوخت را تقویت کرده‌است.

این مقام نفتی با اعلام اینکه از ابتدای سال‌جاری تا‌کنون به‌طور متوسط روزانه ۶۴تا ۶۵میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است از رشد شش درصدی مصرف این فراورده نفتی در سال ۹۱خبر داد و افزود: درصورت اصلاح نشدن نرخ حامل‌های انرژی پیش‌بینی می‌کنیم که مصرف بنزین در کشور به مرز ۷۰میلیون لیتر در روز برسد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران همچنین درخصوص آخرین وضعیت اختصاص سهمیه ویژه نوروزی با بیان اینکه در حال حاضر مجموعه وزارت نفت درصورت موافقت دولت آماده تأمین سهمیه ویژه بنزین نوروزی است تصریح کرد: با وجود این، سهمیه بنزین فروردین‌ماه تا ساعت ۲۴چهارشنبه ۳۰ اسفند‌ماه به کارت‌های سوخت واریز می‌شود. او تأکید کرد: درصورت موافقت دولت امکان اعمال طراحی‌های لازم در سامانه هوشمند سوخت برای واریز سهمیه ویژه نوروزی پیش از فرارسیدن سال جدید وجود دارد.

Vibre.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *