شناسایی سازنده یک برنامه مخرب توسط مایکروسافت – ویبره

شناسایی سازنده یک برنامه مخرب توسط مایکروسافت – اخبار فناوری

شناسایی سازنده یک برنامه مخرب توسط مایکروسافت

مایکروسافت سازنده یک بات نت هرزنامه نویسی به نام «کلیهوس» را شناسایی کرد و نشان داد که وی یک کارشناس امنیت انفورماتیک اهل روسیه است.

بات نت (Botnet) شبکه ای از رایانه‌ها است که به اینترنت متصل هستند و همگی تحت کنترل یک رایانه واحد با عنوان «بوت مستر» قرار دارند. این رایانه‌ها از طریق حفره‌های امنیتی یا عدم توجه لازم از سوی کاربر یا مدیریت سیستم می‌توانند توسط یک ویروس انفورماتیکی یا اسب‌های تراوا (تروجان‌ها) آلوده شوند. پس از آلوده شدن، هکری که این شبکه بات نت را سازمان‌دهی کرده است کنترل رایانه‌ها را از راه دور در دست می‌گیرد.

کنترل‌کننده‌های بات‌نت‌ها می‌توانند از این سیستم‌ها برای انجام حملات مختلف سایبری استفاده کنند. یکی از تازه‌ترین بات‌نت‌ها «کلیهوس» (Kelihos) نام دارد که مایکروسافت در مبارزه خود با هرزنامه‌ها موفق به شناسایی سازنده آن شد.

نویسنده این برنامه مخرب تاکنون موفق شده است بیش از ۴۱ هزار رایانه را در سراسر دنیا آلوده و از طریق این بات نت، روزانه در حدود ۴ میلیارد هرزنامه (اسپم) ارسال کند. سازنده Kelihos، «آندری ا. سابلنیکوف» نام دارد. وی یک شهروند روس ساکن سن پترزبورگ است که اکنون با اتهامات شدیدی از سوی مقامات آمریکایی مواجه است.

«سابلنیکوف» که در حال حاضر به عنوان یک برنامه‌نویس آزاد در چند شرکت روسی کار می‌کند در گذشته، تجربیات بسیار مهمی در عرصه امنیت انفورماتیکی داشته و در مقام یک مهندس رایانه در شرکتی مشغول به کار بوده است که در توسعه فایروال‌ها (دیوارهای آتش)، آنتی ویروس‌ها و سایر برنامه‌های حفاظت رایانه ای فعال است.

شناسایی سازنده یک برنامه مخرب توسط مایکروسافت – Vibre.ir – اخبار فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *