دامنه‌های ایران قابل مصادره نیست

دامنه‌های ایران قابل مصادره نیست
به گزارش ایرنا، رویترز نوشت پیشتر گروهی از شهروندان آمریکایی و اسرائیلی که مدعی‌اند قربانی تروریسم شده‌اند، در دادگاه فدرال آمریکا دادخواست توقیف دامنه‌های کشوری ایران(ir.)،سوریه و کره‌شمالی را ارئه داده بودند.

براین اساس، دادگاه فدرال آمریکا نیز براساس رای صادره از آیکان خواستار ضبط دامنه‌های ایران شد اما آیکان (موسسه اینترنتی نام ها و شماره های تخصص داده شده) که در آمریکا مستقر است، در واکنش رسما اعلام کرد که درخواست لغو این دستور را رسما به دادگاه فدرال تسلیم کرده است.

آیکان اعلام کرد: اساسا دامنه‌های کشوری، «دارایی» نیستند و در تملک هیچکس قرار ندارند و به همین دلیل نمی توانند مصادره شوند.

«جان جفری»مشاور عمومی آیکان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دامنه‌ها دارایی نیستند که بتوان آنها را تصاحب کرد آنها «بخشی از یک اینترنت واحد جهانی» هستند که آیکان برای کمک به حفظ آنها خدمت ارائه می‌کند.

وی افزود: دامنه‌های کشوری، دارایی نیستند و به هیچکسی از جمله آیکان تعلق ندارد بنابراین نمی توان آنها را مصادره کرد.

آیکان نوشت: دامنه‌های اینترنتی کشوری، بیشتر شبیه کدهای پستی هستند که مسیر یابی و خدمات اداری را برای نام های دامنه ای که در «دامنه سطح بالای کد کشوری» (ccTLD) به ثبت رسیده اند،بسادگی فراهم می سازد.

دامنه سطح بالای کد کشوری (country code Top Level Domain که به اختصار ccTLD نامیده می شود)، یک دامنه اینترنتی سطح بالاست که بطور عمومی برای یک کشور،یک منطقه خودمختار، یا منطقه وابسته به قلمرو یک کشور مورد استفاده قرار گرفته یا رزرو شده است.

این مقام آیکان افزود: اگر آیکان دخالت کند و خود این دامنه ها را به گونه دیگری تعیین کند این کار موجب اختلال در کار افراد، تاجران و سازمان های خیریه ای می شود که از نام دامنه ای استفاده می کنند که به این کدها ختم می شوند.

آیکان در بیانیه خود نوشت که این سازمان از لحاظ فنی توانایی کاری که شاکیان این دادگاه درخواست کرده‌اند را ندارد.

آیکان براساس قراردادی با وزارت بازرگانی آمریکا،مدیریت آدرس های اینترنتی را بر عهده دارد و این قرارداد به این سازمان اجازه نمی دهد که به خودی خود دامنه سطح بالای کد کشوری را جا به جا کند.

آیکان در سال ۱۹۹۸ به عنوان یک سازمان مستقل و به منظور کنترل اینترنت که پیشتر بر عهده دولت آمریکا بود تاسیس شد. مقر این سازمان در واشنگتن است.

آیکان نوشت: قوانین برای ارزیابی و تایید مدیران دامنه سطح بالای کد کشوری، توسط رویه ها، استانداردها و اصول جامعه اینترنت ابداع شده است.

ایکان با اعلام اینکه این سازمان با مدیران سه دامنه یاد شده «تعامل بسیار اندکی» داشته است، نوشت:دامنه های کشوری ایران توسط «موسسه تحقیقات علوم بنیادین»در تهران مدیریت می‌شود و میزبانی دو سرور را بر عهده دارد که یکی در ایران و دیگری ظاهرا در اتریش قرار دارد.

این سازمان ادامه داد: دامنه‌های کشوری سوریه توسط «سازمان ملی خدمات شبکه» در دمشق مدیریت می شود میزبانی چهار سرور را بر عهده دارد که دو سرور ظاهرا از لحاظ فیزیکی در سوریه قرار دارند و محل استقرار دو سرور دیگر مشخص نیست.

آیکان افزود:همچنین دامنه های کشوری کره شمالی توسط «شرکت سرمایه گذاری ستاره مشترک»در پیونگ یانگ مدیریت می‌شود و میزبانی دو سرور را که هر دو ظاهرا در کره شمالی قرار دارند، بر عهده دارد.

vibre.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *