عکاس‌باشی سرزمین تلفن های هوشمند

عکاس‌باشی سرزمین تلفن های هوشمند
اگرچه دوران طلایی اسمارت فون ها و موبایل های نوکیا رو به افول است و تا فصل اول سال ۲۰۱۴ دیگر خبری از این برند در عرصه مذکور نخواهد ماند، اما عقاب پیر فنلاندی حتی در آخرین ماه ها هم دست از بلندپروازی بر نمی دارد.

در اواخر تیرماه شاهد معرفی رسمی lumia 1020 با دوربین ۴۱ مگاپیکسلی بودیم و پس از آن در ابوظبی به تماشای (شاید) آخرین مراسم نوکیا ورد نشستیم. برنامه ای که در آن شاهد رونمایی تبلت لومیا ۲۵۲۰، اسمارت فون لومیا ۱۳۲۰ و فبلت لومیا ۱۵۲۰ بودیم، و البته بخشی از مراسم به باز معرفی لومیا ۱۰۲۰ تعلق داشت.

اما در این بین، شاید لومیا ۱۰۲۰ با دوربین خارق العاده اش بیش از همه چشمگیر بوده باشد. محصولی که با عرضه آن، نوکیا (و مایکروسافت) صاحب بهترین دوربین موبایلی دنیا تا امروز شدند. محصولی متعلق به گروه رده بالای بازار که ویندوز فون تا کنون چندان جایی در آن نداشته.

و البته بررسی نوکیا ۱۰۲۰، در حقیقت بیش از آنکه درباره یک اسمارت فون باشد، بررسی یک دوربین عکاسی کامپکت جمع و جور است که برخی قابلیت های موبایل های هوشمند را هم یدک می کشد؛ و سوال اصلی اینجا است که آیا یک دوربین دیجیتال خارق العاده برای نجات یک اسمارت فون (و شرکت متبوعش) کافی است؟

اجازه دهید به جای پاسخ به این سوالات و دیگر فرضیات در خصوص نوکیا و برند لومیا، به بررسی یکی از آخرین تلفن های ویندوزفونی نوکیا بپردازیم. اسمارت فونی که نتیجه ادغام دو خانواده لومیا و پیور ویو با یکدیگر است: امکانات عکاسی نوکیا ۸۰۸ پیور ویو در لباس زیبای لومیا ۹۲۰ مساوی است با Nokia Lumia 1020.

در اولین نگاه، لومیا ۱۰۲۰ نوکیا خصوصیات بسیاری را از دیگر اعضای خانواده لومیا، به خصوص لومیا ۹۲۰ به ارث برده. بدنه آن از پلی کربنات است و در کنار تنوع رنگ جذابش، کیفیت یک محصول اعلا را به رخ می کشد. همچنین جایگیری دکمه ها، اسپیکر و دیگر موارد هم فرق زیادی با دیگر اعضای خانواده لومیا ندارد.

البته بزرگترین تفاوت لومیا ۱۰۲۰ با دیگر پسرعموهای اش در بخش پشتی دستگاه خود را نشان می دهد. ماژول دوربین ۴۱ مگاپیکسلی این اسمارت فون به اندازه ای بزرگ است که از بدنه بیرون آمده و کاملا به چشم می آید. البته این افزایش ضخامت و بزرگی دوربین آنقدرها که در نوکیا ۸۰۸ آزاردهنده بود، اینجا مشکل ایجاد نمی کند.

نوکیا ۸۰۸ در ضخیم ترین بخش بدنه ۱۳.۹۵ میلیمتر قطر داشت و ضخامت دوربین آن ۱۷.۹۵ میلیمتر بود. اما لومیا ۱۰۲۰ در ضخیم ترین بخش بدنه (که همان ماژول دوربین است) تنها ۱۰.۴۰ میلیمتر قطر دارد، و البته وزن آن هم تنها ۱۵۸ گرم است که از برخی اسمارت فون های بازار، همچون لومیا ۹۲۰، سبکتر است.

اگر چه دوربین این اسمارت فون، به آن ظاهری همچون گوژپشت نوتردام داده اما این موضوع همیشه هم بد نیست. برای مثال هنگامی که لومیا ۱۰۲۰ را به پشت روی میز قرار می دهید، کاملا افقی قرار نمی گیرد و اندکی زاویه دارد که باعث می شود برداشتن موبایل از روی میز بسیار راحت تر باشد. با این حال، این ماژول بزرگ به دلیل سنگین کردن یک سر موبایل و ایجاد اشکال در طراحی ارگونومیک اسمارت فون، در دست گیری آن را برای برخی افراد (به خصوص صاحبان دستان کوچک) با مشکل همراه می کند.

کیفیت ساخت بدنه لومیا ۱۰۲۰ بسیار عالی و جزو بهترین های صنعت موبایل است و البته طراحی یکپارچه آن، به خوبی می تواند احساس امنیت و استحکام را به کاربر منتقل کند. از سوی دیگر جنس بدنه به گونه ای انتخاب شده که تا مدت ها تمیز و زیبا باقی می ماند و علاوه بر اینکه چندان لک و اثر انگشت را به رخ نمی کشد، درباره پذیرش خط و خش هم حسابی خست به خرج می دهد و به این راحتی آنها را به نمایش نمی گذارد.

همانند رسم جاری اسمارت فون های لومیا که پیام آور نشاط و سرزندگی در دنیای اسمارت فون ها بودند، لومیا ۱۰۲۰ هم در سه رنگ زیبای سیاه، سفید و زرد عرضه شده است و همچنین رنگ قرمز آن ویژه اپراتور AT&T آمریکا هم به بازار آمده.

بخش جلوی لومیا ۱۰۲۰ کاملا ساده و تقریبا شبیه دیگر تلفن های هوشمند امروزی است. هر چند که لبه های نمایشگر نسبت به رقبای فعلی، اندکی عریض به نظر می رسند، اما طراحی منحنی وار در طول و انحنای اندک نمایشگر همراه با بیرون زدگی، آن را کاملا چشم نواز و خوش دست می کند.

در بالای نمایشگر شکاف مستطیلی نازکی برای اسپیکر مکالمه تعبیه شده و در زیر آن لوگوی نوکیا به چشم می خورد. در سمت راست لوگو هم دوربین جلوی اسمارت فون قرار گرفته. بر خلاف اکثر تلفن های بازار، خوشبختانه اینجا دیگر خبری از سوراخی اضافه برای سنسورهایی مانند نور و مجاورت نیست و نوکیا با زبردستی تمام آنها را استتار کرده. در پایین نمایشگر هم تنها سه دکمه لمسی ویندوز، back و جستجو قابل مشاهده اند.

همان طور که گفتیم، پشت این دستگاه دلیل تمایز اصلی لومیا ۱۰۲۰ با دیگر اعضای خانواده لومیا است. دایره ای نسبتا بزرگ و برجسته، محل قرار گیری ماژول دوربین پیور ویوی ۴۱ مگاپیکسلی نوکیا است. بر روی این دایره علاوه بر لنز دوربین، می توان فلش زنون قدرتمند ویژه عکاسی و همچنین فلش دایره ای کوچک ویژه فیلمبرداری و تامین نور فوکوس را مشاهده کرد. به جز اینها، در پشت نوکیا لومیا ۱۰۲۰ تنها دو سوراخ کوچک در پایین به چشم می خورد که صفحات فلزی انتهای آنها را پر کرده. این دو سوراخ برای جاگیری اسمارت فون روی داک ویژه شارژ، داک کار کیت یا استفاده از پوشش ویژه شارژ بی سیم به کار می روند. تنها نوشته هایی که در این سمت از تلفن قابل مشاهده اند، عبارت هستند از: نوکیا، ۴۱ مگاپیکسل، پیور ویو و زایس، که اشاره به مارک لنز آن دارد.

لبه سمت چپ دستگاه با یک خمیدگی نرم، یکپارچه و بدون هیچ درز یا کلیدی ساخته شده.

در سمت راست هم دوباره همین لبه خمیده و یکپارچه را مشاهده می کنید، با این تفاوت که اینجا از بالا به پایین دکمه های یکپارچه ولوم صدا، دکمه پاور و همچنین دکمه شاتر فیزیکی دستگاه قابل مشاهده اند.

لبه بالایی لومیا ۱۰۲۰ که بر عکس لبه های چپ و راست، کاملا مسطح است، در نگاه اول تنها شامل یک سوراخ درشت برای جک هدفون ۳.۵ میلیمتری و دو سوراخ ریزتر در دو طرف آن است؛ و البته در اینجا یکی از باگ های مهم در طراحی دستگاه را مشاهده خواهید کرد. سوراخ ریز سمت راست متعلق به میکروفون کاهش نویز دستگاه است. سوراخ سمت چپ هم برای بیرون آوردن اسلات سیم کارت تعبیه شده. اما چنانچه هنگام بیرون آوردن این اسلات دقت نکنید یا در نور ناکافی این کار را انجام دهید، ممکن است اشتباها سوزن را در سوراخ میکروفون فرو کرده و باعث خرابی آن شوید. در ضمن این اسمارت فون از میکرو سیم پشتیبانی می کند.

لبه پایینی هم محل خروجی صدای اسپیکر نسبتا قدرتمند لومیا ۱۰۲۰، ورودی پورت microUSB و محل اتصال بند مچی است. البته آرم معروف گواهینامه CE دستگاه هم در این بخش تعبیه شده.

اگر چه لومیا ۱۰۲۰ از اسپیکر قدرتمند و قابل قبولی بهره می برد، اما همچنان باگ دیگر محصولات سری لومیا -و برخی دیگر از تلفن ها- در اینجا هم به چشم می خورد. هنگامی که تلفن را برای بازی یا تماشای فیلم، به صورت افقی در دست می گیرید، دست تان به کل جلوی اسپیکر را پوشانده و تقریبا صدای آن را خفه می کند.

هنگامی که نگاهی به درون لومیا ۱۰۲۰ می اندازیم، سخت افزار چندان قدرتمندی (در مقایسه با پرچمداران روز بازار) به چشم نمی خورد. البته وقتی که به سخت گیری های ویژه و دقت نظر فراوان مایکروسافت در کنترل کامل سخت افزار ابزارهای ویندوزفونی نگاهی بیندازیم، قابل درک است که چرا لومیا ۱۰۲۰ چنین قطعاتی در درون دارد.

از آنجایی که در لومیا ۱۰۲۰، همه چیز تحت شعاع دوربین قرار دارد، پس بگذارید بحث را از اینجا شروع کنیم. در بخش بالایی نمایشگر می توانید دوربین جلوی لومیا ۱۰۲۰ را ببینید که از کیفیت ۱.۲ مگاپیکسل برخوردار است. البته در اینجا سنسور های مجاورت و نور هم گنجانده شده اند و اسپیکر مکالمه نیز با ظرافت تمام جای گرفته.

دوربین اصلی این اسمارت فون هم از نوع پیور ویو است که با سنسور ۴۱ مگاپیکسلی، لنز ۶ تکه ZEISS، فلاش زنون قدرتمند و فلش کوچک ال ای دی برای فیلمبرداری و تامین نور فوکوس، عرضه شده است.

پردازنده این دستگاه همانند اغلب تلفن های هم دوره مبتنی بر ویندوز فون، ۲ هسته ای است. در اینجا شما با یک چیپ Snapdragon S4 کوالکام با فرکانس ۱.۵ گیگاهرتز روبرو هستید. درست است که برای معماری ویندوز فون این میزان توان پردازشی کاملا کافی به نظر می رسد، اما با توجه به پردازش سنگین مورد نیاز دوربین غول آسای لومیا ۱۰۲۰، این پردازنده مقداری ضعیف است و این ضعف را تقریبا در تمامی قسمت ها، از جمله تعامل با سیستم عامل بروز می دهد.

از دیگر مشخصات سخت افزاری این تلفن هوشمند می توان به مواردی از این قبیل اشاره کرد: رم ۲ گیگابایتی، نمایشگر ۴.۵ اینچی PureMotion HD+ با رزولوشن ۱۲۸۰ در ۷۶۸ پیکسل، تراکم پیکسل ۳۳۴ پیکسل بر اینچ، حافظه داخلی ۳۲ گیگابایت، پشتیبانی از شبکه های موبایل HSPA+ و LTE، وای فای ۸۰۲٫۱۱a/b/g/n، بلوتوث ۳٫۰، سنسورهای ژیروسکوپ، شتابسنج، قطب نمای دیجیتال و NFC.

این اسمارت فون تنها با حافظه داخلی ۳۲ گیگابایت عرضه می شود که البته فقط ۲۵ گیگابایت از آن آزاد و در دسترس کاربر است. این میزان تقریبا برای یک تلفنی مبتنی بر ویندوزفون کافی به نظر می رسد. اما هنگامی که پای دوربین ۴۱ مگاپیکسلی و استفاده کامل از امکانات آن به میان می آید، ممکن است به سرعت با کمبود جا مواجه شوید، و متاسفانه تنها راه نجات، انتقال تصاویر به کامپیوتر است. زیرا لومیا ۱۰۲۰ از اسلات کارت حافظه جانبی پشتیبانی نمی کند.

vibre.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *