کلید بقای سلولهای بنیادین انسانی کشف شد – ویبره

کلید بقای سلولهای بنیادین انسانی کشف شد – بهداشت و سلامت

کلید بقای سلولهای بنیادین انسانی کشف شد
دانشمندان به تازگی دریافته اند یک زوج مولکول کوچک عامل نجات سلولهای بنیادین جنینی انسان از مرگ عمده سلولی هستند. عواملی که می توانند میزان بقای سلولهای بنیادین جنینی را افزایش دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سلولهای بنیادین جنینی عامل اصلی تشکیل دهنده نسوج و اندامهای خاص بدن به شمار می روند. از سال ۱۹۹۸ که تیمی از دانشمندان دانشگاه ویسکونزین توانستند سلولهای بنیادین جنینی انسان را از دیگر سلولها جدا سازند محققان پزشکی زیستی برای ردیابی داروها، تشخیص نحوه رشد اندامها و تولید نسوج ترمیمی “ضد پس زدگی” ویژه بیماران دیابتی یا معلول به مطالعه بر روی این سلولها پرداختند.دو عامل جدید ناجی سلولهای بنیادین که Thiazole و Pyrimidine نام دارند پس از جدا شدن سلولهای بنیادین از جنین به واسطه جلوگیری از آسیب دیدگی به ماده ای که بر روی سطح سلول قرار داشته و آن را به ماده ژلاتینی رشد اتصال می دهد، امکان زنده ماندن سلولهای بنیادین را به وجود می آورند.

بر اساس گزارش یو اس ای تودی، محققان در آزمایشهای خود نشان دادن افزودن مقادیر این دو مولکول در سلولهای بنیادین تاثیری چشمگیر در بقای سلولهای حیات بخش بنیادین دارند و به این شکل فرصت مطالعه بر روی این سلولها افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، یک متخصص ارتوپد در آمریکا تاکید کرد: با نزدیک شدن به فصل تابستان تمایل به پوشیدن کفشهای باز و دمپایی لاانگشتی بیشتر می‌شود، اما باید نسبت به استفاده از این دمپایی هشدار داد؛ چرا که پوشیدن آنها مخصوصا برای مدت طولانی، ‌باعث التهاب تاندونها و مشکلات دیگر می‌شود.

دکتر تزوی بار – دیوید متخصص بیمارستان یورک – پریس بیتاریان در نیویورک تصریح کرد: سازگار شدن پاها با دمپایی لاانگشتی یا صندل فشار زیاد و مشکل سازی به ماهیچه ساق پا وارد می‌کند. چون پاها در این شرایط تلاش می‌کنند که تعادل فرد را در هنگام راه رفتن با صندل حفظ کنند.

این متخصصان ارتوپد تاکید کرد: بهترین راه حل آن است که این انتقال از کفش بسته به صندل یا دمپایی به تدریج صورت گیرد تا ماهیچه‌های ساق پا بتوانند خود را با وضعیت جدید سازگار کنند و به این ترتیب میتـوان از بروز درد و یا التهاب تاندونها در ساق پا پیشگیری کرد.

دکتر بار – دیوید افزود: ورزش دادن پا و تمرین کشیدگی پیش از استفاده از این نوع کفش‌ها ضروری است.

 

کلید بقای سلولهای بنیادین انسانی کشف شد – Vibre.ir – بهداشت و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *