به خانه برمی گردیم – ویبره

به خانه برمی گردیم – روانشناسی ازدواج

به خانه برمی گردیم
«این زندگی نیست که، مرگ تدریجی یه.» این جمله را این روزها زیاد می شنویم. خیل افرادی که پشت در دادگاه های خانواده صف می کشند و تعداد آدم هایی که به کلینیک های مشاوره مراجعه می کنند و افزایش فروش انواع و اقسام کتاب های آموزش ارتباط موفق همه نشان دهنده این است که در زندگی همه ما نوعی بحران وجود دارد. بحرانی به نام بحران روابط زناشویی.

ادامه خواندن “به خانه برمی گردیم – ویبره”

ریشه یابی ازدواج جوانان قسمت سوم – ویبره

ریشه یابی ازدواج جوانان قسمت سوم – روانشناسی ازدواج

ریشه یابی ازدواج جوانان قسمت سوم
خواستگار بی خواستگار ، فقط درس
همیشه سؤال اساسی اینجانب در برابر کسانی که مشکلات مالی و اشتغال را مانع اصلی ازدواج می دانند این است که اگر این مشکلات رفع نشود ( که حداقل در چشم انداز کوتاه مدت رفع آنها متصور نیست. برای این خیل عظیم جمعیت جوان مجرد چه باید کرد و در برابر نیاز او چه پاسخی باید داد؟

ادامه خواندن “ریشه یابی ازدواج جوانان قسمت سوم – ویبره”

انگیزه های غلط ازدواج – ویبره

انگیزه های غلط ازدواج – روانشناسی ازدواج

انگیزه های غلط ازدواج
ازدواج به عنوان سنتی پسندیده در تمامی جوامع در طول تاریخ از جایگاه خاصی برخورداربوده است . شروع زندگی مشترک روزنه ای بر ارضای نیازهای زیستی، روانی و اجتماعی می باشد ، با این حال بنا به دلایل متعدد امروزه بسیاری از ازدواجها به طلاق منجر می شود .

ادامه خواندن “انگیزه های غلط ازدواج – ویبره”

بسوزیم و نسازیم – ویبره

بسوزیم و نسازیم – روانشناسی ازدواج

بسوزیم و نسازیم
 از قدیم و ندیم رسم بر این بوده که وقتی پسر یا دختری می­خواست ازدواج کند، اطرافیان می­نشستند و خصوصیات خوبی را که یک زن و مرد باید داشته باشند تا همسر خوب و مناسبی به‌حساب بیایند، ردیف می­کردند.

ادامه خواندن “بسوزیم و نسازیم – ویبره”

ازدواج موفق؛ عامل مهم ایجاد جامعه سالم – ویبره

ازدواج موفق؛ عامل مهم ایجاد جامعه سالم – روانشناسی ازدواج

ازدواج موفق؛ عامل مهم ایجاد جامعه سالم 
ازدواج به عنوان یک پدیده اجتماعی همواره از جنبه های مختلف قابل مطالعه و بررسی است. تا پیش از دوران معاصر، ساماندهی و فرایند ازدواج جوانان به عنوان یکی از مهم ترین کارکردهای خانواده در درون ساختار یادشده از طریق دخالت مستقیم اعضای خانواده، پرس وجوی اقوام و خویشاوندان و یا با معرفی خیرین امر ازدواج تحقق پیدا می کرد، اما امروزه به دلیل شرایط فرهنگی – اجتماعی، این قرارداد اجتماعی مهم دستخوش تغییرات و تحولات اساسی شده است.

ادامه خواندن “ازدواج موفق؛ عامل مهم ایجاد جامعه سالم – ویبره”

یک قلب برای چند نفر؟ – ویبره

یک قلب برای چند نفر؟ – روانشناسی ازدواج

یک قلب برای چند نفر؟
روبر‌وی قاضی ایستاده است؛ قاطع و مصمم. وقتی یادش می‌آید که چطور بعد از ۱۰ سال زندگی، مرد خانه‌اش او را از یاد برد و با کسی دیگر پیمان عشق بست سیل اشک امانش نمی دهد .او از همسرش هیچ چیز نمی‌خواست، مگر یک قلب مهربان که سند شش دانگ منگوله‌دارش فقط به اسم او باشد. اما او این را از او دریغ کرد و حالا زن مقابل قاضی ایستاده است و تنها یک چیز می‌خواهد: «طلاق.»

ادامه خواندن “یک قلب برای چند نفر؟ – ویبره”

مشاوره قبل از ازدواج – ویبره

مشاوره قبل از ازدواج – روانشناسی ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره فرآیندی است که طی آن در زمینه ممنوع و مساله خاص به فرد کمک و راهنمایی ارائه می‌شود. مساله ازدواج یکی از موضوعات مهمی است که در فر‌آیند مشاوره همواره مورد توجه است و به عنوان بخشی از فعالیتهای یک مشاور محسوب می‌شود.

ادامه خواندن “مشاوره قبل از ازدواج – ویبره”

نقش هوس در ازدواج – ویبره

نقش هوس در ازدواج – روانشناسی ازدواج

نقش هوس در ازدواج
«هوس» یکی از مهمترین، و در عین حال خطرناک ترین پایه های ازدواج است.تکیه گاه هوس ارزش های زودگذر و ناپایدار و احیاناً کودکانه یا احمقانه است.

ادامه خواندن “نقش هوس در ازدواج – ویبره”

انتخاب همسر قسمت دوم – ویبره

انتخاب همسر قسمت دوم – روانشناسی ازدواج

انتخاب همسر قسمت دوم
انتخاب سخاوتمندان احساس

در ادامه مقاله قبل  به بررسی ملاک های دیگری جهت انتخاب همسر می پردازیم. و یکی دیگر از ویژگی هایی را که در هنگام انتخاب باید در مخاطب خود جستجو کنیم، شرح داده و راه هایی را برای شناخت آن ارائه خواهیم کرد.

ادامه خواندن “انتخاب همسر قسمت دوم – ویبره”

اهداف و انگیزه های ازدواج و تشکیل خانواده – ویبره

اهداف و انگیزه های ازدواج و تشکیل خانواده – روانشناسی ازدواج

اهداف و انگیزه های ازدواج و تشکیل خانواده
۱) ایجاد کانون آسایش و آرامش برای زن و مرد:
یکی از مهمترین و شاید اولین انگیزه ازدواج براساس این مکتب، ایجاد کانونی است که در آن زن و مرد احساس آرامش کنند. زیرا زنان آرامش دهنده روانی مردانند و زن و مرد به دوستی با هم نیازمندند.

ادامه خواندن “اهداف و انگیزه های ازدواج و تشکیل خانواده – ویبره”

آغاز راه همسران جوان‏ – ویبره

آغاز راه همسران جوان‏ – روانشناسی ازدواج

آغاز راه همسران جوان‏ 
به عقیده بسیاری از فلاسفه و دانشمندان، انسان موجودی مدنی است. به همین دلیل محتاج به پناه و یاور و نیز یاری دلداری است تا با او معاشرت داشته و در مسیر پرپیچ و خم زندگی، غمخوارش باشد.

ادامه خواندن “آغاز راه همسران جوان‏ – ویبره”

ازدواج موفق – ویبره

ازدواج موفق – روانشناسی ازدواج

ازدواج موفق 
آیـا تصمیم به ازدواج دارید؟ و یا آنکه در حـال حـاضـر متاهل مـی باشـیـد؟ شـمـا قادر به بـنیان نـهادن یک ازدواج موفق و پایدار خواهید بود. من بر اساس تجربیات پیشـیـن خـود می دانـم کـه پـایدار نگاه داشتن یک ازدواج موفق مستلزم تـلاش و کـوشـش مسـتمـر است. باید متوجه باشـیـد کـه مفهوم ازدواج چیزی فراتـر از یـک پـیـمان قـانـونی و مشروع میباشد که به واسطه آن به زن و مرد اجازه میدهد بعنوان زن وشوهر در کنار یکدیگر زندگی کنند.

ادامه خواندن “ازدواج موفق – ویبره”

چرا برخی زوج ها ،درمانده می شوند؟ – ویبره

چرا برخی زوج ها ،درمانده می شوند؟ – روانشناسی ازدواج

چرا برخی زوج ها ،درمانده می شوند؟
طبق یافته های روانشناسی حدود ۷۵% از اوقات روز ما صرف ارتباطات انسانی می‌شود  و بر همین مبنا کیفیت زندگی هر شخص بستگی به کیفیت ارتباطات او با دیگران دارد. ارتباط عامل گسترش روابط صمیمی است و مشکلات و اختلافات مربوط به ارتباط و صمیمیت از دیگر موضوعات اصلی و محوری زوجهای آشفته قلمداد می شوند.

ادامه خواندن “چرا برخی زوج ها ،درمانده می شوند؟ – ویبره”

دوستی های قبل از ازدواج قسمت دو – ویبره

دوستی های قبل از ازدواج قسمت دو – روانشناسی ازدواج

دوستی های قبل از ازدواج قسمت دو
عشق اصیل و حقیقی و به قول قرآن «مودت» و «رحمت» لازمه آغاز و استمرار زندگی خانوادگی و مایه نشاط جسمی و عاطفی و روحی است. اگر زن و مرد، پروانه های شمع عشق باشند، زیباترین زندگی را به تصویر می کشند اما برخی عشق در زندگی را با دوستی ها خیابانی …

ادامه خواندن “دوستی های قبل از ازدواج قسمت دو – ویبره”

زندگی پس از طلاق – ویبره

زندگی پس از طلاق – روانشناسی ازدواج

زندگی پس از طلاق
طلاق یک تغییر اساسی در زندگی است که شخص را دچار سردرگمی میکند . ناگهان خودتان به تنهایی میبایست از پس مواردی مانند پول بچه ها شغل تغییرات و موقعیتهایی که اعضای خانواده را تحت فشار قرار میدهد بر بیایید . در اینجا توصیه هایی وجود دارد که ” چگونه زندگی جدید را پس از جدایی شروع کنید ؟”  اگر مشکلاتی دارید بدانید که :

ادامه خواندن “زندگی پس از طلاق – ویبره”

ازدواج یکی از مهمترین انتخاب ها در زندگی انسان است . – ویبره

ازدواج یکی از مهمترین انتخاب ها در زندگی انسان است . – روانشناسی ازدواج

ازدواج یکی از مهمترین انتخاب ها در زندگی انسان است .
از نشانه های او آن است که برای شما از جنس خودتان جفتهایی آفرید تا به وسیله آنان آرامش پیدا کنید و همانا در این نشانه هایی است . برای کسانی که اندیشه کنند .
( سوره روم ، آیه۲۱ )

ادامه خواندن “ازدواج یکی از مهمترین انتخاب ها در زندگی انسان است . – ویبره”