شما دچار نقص فنی شده اید – ویبره

شما دچار نقص فنی شده اید – روانشناسی فردی

شما دچار نقص فنی شده اید
آگاهی از خویشتن ، می تواند انسان را به سمت اصلاح کاستی ها راهنمایی کند ؛ پس بهتر است هرچند وقت یک بار موتور”چگونه بودنمان “را چک کنیم ، تا ندانسته ها و ناخواسته ها ، مانع شکوفائی قابلیت ها و خلاقیت هایمان نگردد .
تا به حال  شده در کلاس درس یا یک جلسه ی عمومی سوالی برایتان پیش آمده باشد ، ولی رویتان نشده باشد آنرا بپرسید ؟  شاید هم  ترسیده اید سوالتان احمقانه و پیش پا افتاده باشد !

ادامه خواندن “شما دچار نقص فنی شده اید – ویبره”

اعتماد به نفس چیست – ویبره

اعتماد به نفس چیست – روانشناسی فردی

اعتماد به نفس چیست
مقدمه
اغلب مردم معنای واقعی کلمه ی “اعتماد به نفس”را به خوبی درک نمی کنند . به همین دلیل ان نوع از اعتماد به نفس وخود باوری را که مطلوب ومورد نظرشان است در زند گی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی این که ایمان واعتماد به موفقیتها یی که در کارها به دست می اورند.

ادامه خواندن “اعتماد به نفس چیست – ویبره”

راز آرامش در زنان یا هنر زن بودن – ویبره

راز آرامش در زنان یا هنر زن بودن – روانشناسی فردی

راز آرامش در زنان یا هنر زن بودن
اگر تمام عمر مطالعه کرده و درس خوانده باشید از کرده پشیمانید که چرا در کسب مال نکوشیده و ذخیره پیری جمع نکرده اید و اگر تمام عمر پی کسب مال رفته باشید باز هم پشیمانید که چرا دنبال علم و هنر نرفتید…

ادامه خواندن “راز آرامش در زنان یا هنر زن بودن – ویبره”

قدرت واژه‌ها – ویبره

قدرت واژه‌ها – روانشناسی فردی

قدرت واژه‌ها
هرچه را که بر زبان بیاورید همان را به دست خواهید آورد. واژه‌ها نیز مانند افکار بر وضعیت و شرایط ما تأثیر می‌گذارند. کلماتی که از آنها استفاده می‌کنیم سازندگان نگرش ما هستند و همین کلمات هستند که تعیین می‌کنند ما در زندگی چه چیزهائی را جذب و تجربه خواهیم کرد. اگر مصمم به شادزیستن هستید باید مواظب حرفهای خود باشید، باید درباره خود به طور مثبت صحبت کنید. از بی‌اعتبار ساختن خود بپرهیزید.

ادامه خواندن “قدرت واژه‌ها – ویبره”

شناخت شخصیت افراد از روی پاهایشان – ویبره

شناخت شخصیت افراد از روی پاهایشان – روانشناسی فردی

شناخت شخصیت افراد از روی پاهایشان
تا کنون انسان‌ها اعتقاد داشتند حرکات خاص بدن و چگونگی نگاه کردن می‌تواند نشانه‌هایی از دروغ گفتن ، عصبی بودن ، خیانت کردن و مانند آن را فاش کند.

ادامه خواندن “شناخت شخصیت افراد از روی پاهایشان – ویبره”

احساسات را چه خوب چه بد بپذیریم – ویبره

احساسات را چه خوب چه بد بپذیریم – روانشناسی فردی

احساسات را چه خوب چه بد بپذیریم 
احساسات، پاسخ‌های عاطفی و فیزیکی نسبت به افکار و عکس‌العمل‌هایمان در زندگی روزانه هستند. احساسات طبیعی می‌باشند و ما نمی‌توانیم مانع وقوعشان گردیم. به خاطر آنکه ما همگی با یکدیگر متفاوت هستیم، پاسخ‌هایمان به احساسات نیز متفاوت بوده و گاهی مثبت و زمانی منفی می‌باشد. با عملکردی پاسخگو یا نه نسبت به احساساتمان در کلام و عمل، ما احترام به خود و دیگران را می‌آموزی. داشتن عملکردی پاسخگویانه نسبت به اعمال خودمان که ناشی از احساساتمان می‌باشند، کاری مشکل است…

ادامه خواندن “احساسات را چه خوب چه بد بپذیریم – ویبره”

آیاآداب معاشرت با پزشک را میدانید – ویبره

آیاآداب معاشرت با پزشک را میدانید – روانشناسی فردی

آیاآداب معاشرت با پزشک را میدانید 
بعضی از پزشکان خیال می کنند اگر نسخه های شان را خواناتر بنویسند، اثر آن کمتر می شود!
زمانی که نزد پزشک می روید، روی یک ورق کاغذ تمام نکات بیماری تان را از قبل یادداشت کنید تا به معاینه و تشخیص سریع کمک کرده باشید.

ادامه خواندن “آیاآداب معاشرت با پزشک را میدانید – ویبره”

چگونه انسان قابل تغییر است – ویبره

چگونه انسان قابل تغییر است – روانشناسی فردی

چگونه انسان قابل تغییر است 
باورها، عادت‌ها، اعتقادات و نگرش‌های ما به دنیا ناشی از آموخته‌هائی است که در گذشته از طریق ارث و یا اکتساب (تربیت، تجربه و رفتار) به ما انتقال داده شده است. این آموخته‌ها در مغز جمع شده و امروز به‌عنوان حافظه یا امپراتوری‌های ذهن به‌کارمان می‌آید و برحسب دستور همین فرمانده‌ها ذهن در برخورد با دیگران یا واکنشی حقارت‌آمیز از خود نشان داده یا با عزت نفسی قوی شایستگی خود را بروز می‌دهیم. خودکم‌بینی و یا برعکس داشتن عزت‌نفس، ناشی از داده‌هائی است که در طول زندگی‌مان به ما تحمیل شده و امروز ما ناخودآگاه به‌عنوان رفتار از خود عمل یا عکس‌العمل نشان می‌دهیم…

ادامه خواندن “چگونه انسان قابل تغییر است – ویبره”

هر روز مدتی را در طبیعت بگذرانید – ویبره

هر روز مدتی را در طبیعت بگذرانید – روانشناسی فردی

هر روز مدتی را در طبیعت بگذرانید 
بسیاری از فرهنگ‌ها در طول تاریخ، طبیعت را بخش مکمل و لازم مردم خود دانسته‌اند. متأسفانه بیشتر افراد جامعه ما، تماس با نیروی حیات‌بخش و شفادهنده و الهام برانگیز فضای آزاد را از دست داده‌‌اند.
صرف مدت زمانی در طبیعت را، بخش مهمی از تمرین معنوی خود بینگارید. اگر پیاده‌روی، یکی از فعالیت‌های روزانه‌تان است، حتماً علاوه بر جنبه‌ ورزشی آن و استفاده از هوای پاک، در سطحی درونی نیز به زیبائی آفتاب و آسمان و خاک وصل شوید…

ادامه خواندن “هر روز مدتی را در طبیعت بگذرانید – ویبره”

نعمت زیستن – ویبره

نعمت زیستن – روانشناسی فردی

نعمت زیستن 
تنها بودن هیچگاه به انتها رسیدن نیست. این را از جزیره ای آموختم که در دور دست ها در میان امواج اقیانوسی سراز آب بیرون آورده بود. بادیدن آن خشکی کوچک که دور تا دورش را آب فراگرفته است…

ادامه خواندن “نعمت زیستن – ویبره”

مرگ باورهای ناپسند – ویبره

مرگ باورهای ناپسند – روانشناسی فردی

مرگ باورهای ناپسند
 برای دستیابی به حقیقت باید تلاش کنیم و باورها، عادت‌ها، فرهنگ و آداب و رسوم خود را بهتر بشناسیم؛ با آگاهی قدم برداریم و فقط به صرف عادت، چیزی را نپذیریم.
چندی پیش، در خبرها آمده بود که دختری هشت‌ساله در اطریش توسط مردی ربوده شد. این دختر به مدت ده سال در زیرزمین خانه آن مرد، زندانی بوده تا این‌که در هجده سالگی در فرصتی مناسب، موفق به فرار می‌شود و مرد رباینده نیز خودکشی می‌کند. وقتی خبرنگاران می‌خواستند با آن دختر مصاحبه کنند او گفت:

ادامه خواندن “مرگ باورهای ناپسند – ویبره”

قدرت توجه – ویبره

قدرت توجه – روانشناسی فردی

قدرت توجه 
قدرت توجه، شرط ورود به حیطه زندگی فعال است. قدرت توجه اشاره به آغازین مرحله زایش و خلاقیت دارد. قدرت توجه بخشی از مهمترین ویژگی هر فرهنگ است. یعنی، آنچه که نشانگر نوع یک فرهنگ است، از قدرت توجه همان فرهنگ به عناصری خاص از زندگی باز می گردد، اما دقت کنید که برخی پدیدارها هستند که در هر فرهنگی توجه پذیر نمی شوند و اگر یک فرهنگ نتواند زمینه های اصلی توجه به آن پدیدارها را پیدا کند، آنگاه آنها خارج از اراده آن حوزه فرهنگی، آنقدر تغییر می کنند تا به شکل قابل شناخت آن فرهنگ و آن آدمیان درآیند. ممکن است موضوع اندکی پیچیده باشد اما با مثالی کاملا روشن می شود…

ادامه خواندن “قدرت توجه – ویبره”

زندگی دکمه بازگشت ندارد – ویبره

زندگی دکمه بازگشت ندارد – روانشناسی فردی

زندگی دکمه بازگشت ندارد 
زندگی دکمه بازگشت نداره. هرچند می‌شه تو آلبوم خاطره‌ها به مرورش نشست اما نمی‌شه، هیچ جوری نمی‌شه حتی یه لحظه‌اش رو برگردونه.
رسم زندگی اینه شادی و غم در همه، سختی و آسونی با همه، نمی‌شه شادی‌ها رو سوا کرد، غم‌ها رو نپذیرفت و جا گذاشت. روبه‌روئی با غصه‌ها یه فصل مهم تو کتاب زندگی آدماست.

ادامه خواندن “زندگی دکمه بازگشت ندارد – ویبره”

فواید گذشت – ویبره

فواید گذشت – روانشناسی فردی

فواید گذشت
غضب از امراض مضره و آثار سوء فراوان دارد و منشأ تحریک اعصاب می گردد، به ویژه اگر عوارضی چون انتقام جویی و کینه را به همراه داشته باشد، خطرش دوچندان می شود.
«اشدکم من ملک نفسه عند الغضب و احلمکم من عقی بعدالمقدره…

ادامه خواندن “فواید گذشت – ویبره”

صبر و ظفر و دوستی دیرینه – ویبره

صبر و ظفر و دوستی دیرینه – روانشناسی فردی

صبر و ظفر و دوستی دیرینه 
اصولا به همان اندازه که انسان برای نیل به اهداف و آرمان های متعالی زندگی نیاز به مقوله صبر دارد; به همان مقدار نیز نیاز به شناختی کامل و البته آگاهانه از ماهیت مقوله صبر دارد. صبر به عنوان یکی از ارکان اساسی و مهم در زندگانی انسان ها همیشه نقشآفرین و نقش محور بوده یا به بیانی در بنا و استواری زندگی افراد نقشی سازنده و حیاتی را داشته است. اینکه می گوییم صبر و ظفر دوستی دیرینه اند، بدین سان است که بر این مهم همه علما و دانشمندان و ادبا نیز مهر تایید و تصدیق زده اند…

ادامه خواندن “صبر و ظفر و دوستی دیرینه – ویبره”

نقش عملکرد تحصیلی در اعتماد به نفس – ویبره

نقش عملکرد تحصیلی در اعتماد به نفس – روانشناسی فردی

نقش عملکرد تحصیلی در اعتماد به نفس
 موفقیت یا شکست تحصیلی همانطور که از عوامل مختلفی چون نظام آموزشی، سازمان مدرسه و عوامل آن چون کتاب، معلم، مدیر و نیز خانواده و ویژگیهای شخصی و فردی دانش آموزان ریشه می گیرد آثار و پیامدهای مختلفی را نیز در ابعاد اجتماعی و فردی بر جای می گذارد. موضوع این مقاله بررسی پیامدهای فردی و روانشناختی موفقیت یا شکست تحصیلی در روحیه و عزت نفس دانش آموزان است.

ادامه خواندن “نقش عملکرد تحصیلی در اعتماد به نفس – ویبره”