شما دچار نقص فنی شده اید – ویبره

شما دچار نقص فنی شده اید – روانشناسی فردی

شما دچار نقص فنی شده اید
آگاهی از خویشتن ، می تواند انسان را به سمت اصلاح کاستی ها راهنمایی کند ؛ پس بهتر است هرچند وقت یک بار موتور”چگونه بودنمان “را چک کنیم ، تا ندانسته ها و ناخواسته ها ، مانع شکوفائی قابلیت ها و خلاقیت هایمان نگردد .
تا به حال  شده در کلاس درس یا یک جلسه ی عمومی سوالی برایتان پیش آمده باشد ، ولی رویتان نشده باشد آنرا بپرسید ؟  شاید هم  ترسیده اید سوالتان احمقانه و پیش پا افتاده باشد !

شما دچار نقص فنی شده اید

خود شناسی

تا حالا شده از رفتن به یک مهمانی دلهره داشته باشید و از نگاه های بقیه احساس خودکم بینی به شما دست دهد؟
تا حالا شده در راه رسیدن به هدفی شکست بخورید و بعد از آن به شدت خود را خوار شمارید و بسیار سرزنش کنید ؟
اگر تا به حال هیچ کدام از مثال های بالا برایتان اتفاق نیفتاده است یعنی شما از اعتماد به نفس بالایی برخوردارید و سایت تبیان به شما تبریک می گوید . ولی اگر این افکار گهگاهی ذهنتان را به خود مشغول کرده است ، یعنی کمی تا قسمتی  دچار نقص فنی شده اید و هرچه زودترباید به فکر راه چاره باشید .
آگاهی از خویشتن ، می تواند انسان را به سمت اصلاح کاستی ها راهنمایی کند ؛ پس بهتر است هرچند وقت یک بار موتور”چگونه بودنمان “را چک کنیم ، تا ندانسته ها و ناخواسته ها ، مانع شکوفائی قابلیت ها و خلاقیت هایمان نگردد .
“اعتماد به نفس” انسان را “متکی به خود” و “مسئولیت پذیر”  بار می آورد .

از طرف دیگر ، آنانکه ضعف اعتماد به نفس دارند از مشکلات زیر رنج می برند :

خودکم بینی

همیشه و هرکجا نسبت به هرکاری احساس عدم اطمینان و درماندگی دارند . در مواجهه با مشکلات ، خود را ناتوان می بینند . این دو کلمه ملکه ی ذهن و فکرشان شده است : “نمی توانم” ، ” نمی فهمم ” .

روابط عاطفی نامناسب

اغلب این افراد با عالم و آدم جنگ دارند . انگار تمام آدمها دست به یکی کرده اند تا این انسان والامقام به خواسته هایش نرسد . همیشه با تردید و عدم تصمیم گیری مواجه اند . افرادی بی قید و بدخلق اند.

کم تحمل و کم ظرفیت

تحمل موقعیت های نگران زا وبحران های اضطراب آور را ندارند . به نوعی می توان گفت قابلیت داشتن “مدیریت بحران ” را ندارند . در امتحانات و مسابقات اغلب شکست می خورند . هرچند از نظر علمی در سطح بالاتری نسبت به بقیه قرار دارند ، ولی اظطراب و استرس شان مانع موفقیت آنهاست.

ناامید
امید رسیدن به هیچ کدام از اهدافشان را ندارند.

کمرو و منزوی
اغلب اوقات در برقراری ارتباطات اجتماعی در صحنه های مختلف با مشکل جدی روبرو هستند .
شناخت استعدادها و قابلیت ها ، راه میان بری در راه کسب اعتماد به نفس می باشد . اینکه انسان بداند به چه چیز علاقه دارد و چه کاری را به بهترین شکل می تواند انجام دهد ، فرد را از دام ناامیدی وجادوی “نمی دانم ها ” رها می سازد

حال در ادامه ی مقاله به برخی راهکارهای عملی جهت تقویت اعتماد به نفس اشاره می کنیم . امید است با تقویت آن و به دست آوردن درکی درست از خود و توانایی هایمان ، بر مشکلات چیره آئیم و به تدریج احساس عدم کفایت مان به احساس سربلندی تبدیل گردد .

“خود” را بشناسید !

شناخت استعدادها و قابلیت ها ، راه میان بری در راه کسب اعتماد به نفس می باشد . اینکه انسان بداند به چه چیز علاقه دارد و چه کاری را به بهترین شکل می تواند انجام دهد ، فرد را از دام ناامیدی وجادوی “نمی دانم ها ” رها می سازد .بدین منظور استعدادها و توانمندی های مختلف علمی ، ورزشی ، هنری ، کلامی و … خویش را یادداشت کنید و هر روز آن را براى خود بخوانید .

بر توانایى‏ها و موفقیت‏هاى گذشته‏تان تکیه کنید !

در گذشته زندگی نکنید، ولی گذشته را به یاد بسپارید ، برای موفقیت حال و رسیدن به اهداف عالی در آینده . موفقیت‏هاى گذشته را در کانون تمرکز و توجه خود قرار دهید  و برتوانایى‏هاى خویش تکیه کنید.

گذشته ناموفق و شکست‏ها را فراموش کنید !

اگر تصورى نامطلوب از گذشته دارید، به دست فراموشى بسپارید . تصور نامطلوب اجازه نمى‏دهد به تغییرات خویش پى ببرید و حقیقت کنونى‏تان را دریابید .

خود را مثبت ارزیابى کنید !

درباره خویش مهربان باشید و شخصیت تان را با دید مثبت ارزیابى کنید . در شایستگى خویش تردید نکنید و خود را با صفات خوب تفسیر نمائید  .

اگر گاهی در انجام کارها حواستان را حسابی جمع کردید و تمام شرایط را سنجیدید ولی شکست خوردید ، ناامید نشوید ؛ آرامش خیال خود را حفظ کنید . حتما یک جای کارتان نقص داشته است . به خودتان بدوبیراه نگوئید . بهتر است بگوئید : “خوب من هم یک انسان هستم واشتباه میکنم” .

اهل ریسک باشید !

از شکست نهراسید . از تجربه های جدید پلی بسازید برای زودتر رسیدن به هدف . نه اینکه دست و پایتان بلرزد وقتی با موقعیت ناآشنا و شرایط جدید مواجه می شوید . چنانچه این گونه عمل کنید، امکانات جدیدى براى شما فراهم مى‏آید و حس خویشتن پذیرى‏تان تقویت مى‏شود .

کمتر از دیگران کمک بخواهید !

عزت و سربلندى انسان در گرو عدم درخواست‏هاى مکرر از دیگران است . تا مى‏توانید به خودتان متکى باشید و به آنچه هستید و دارید اکتفا کنید ، تا اعتماد به نفس بیش‏تر به دست آورید .

اگر گاهی در انجام کارها حواستان را حسابی جمع کردید و تمام شرایط را سنجیدید ولی شکست خوردید ، ناامید نشوید ؛ آرامش خیال خود را حفظ کنید . حتما یک جای کارتان نقص داشته است . به خودتان بدوبیراه نگوئید . بهتر است بگوئید : “خوب من هم یک انسان هستم واشتباه میکنم” .

خود را با دیگران مقایسه نکنید  !

هرگز خود یا موفقیت‏هایتان را با دیگران مقایسه نکنید . همواره به رقابت ‏با خویش بپردازید؛ زیرا هر کس از شرایط و امکانات خاص خود برخوردار است .

بدانید انسان جایزالخطاست

اگر گاهی در انجام کارها حواستان را حسابی جمع کردید و تمام شرایط را سنجیدید ولی شکست خوردید ، ناامید نشوید ؛ آرامش خیال خود را حفظ کنید . حتما یک جای کارتان نقص داشته است . به خودتان بدوبیراه نگوئید . بهتر است بگوئید : “خوب من هم یک انسان هستم واشتباه میکنم” . هیچ گاه با گفتن چنین جمله ای “من یک بازنده ی بزرگ هستم “، نباید به حس اعتماد به نفس درونی خود ضربه بزنید.هیچ کس جز خدای قادر توانا کامل نیست . اشکال کار را بیابید و ریشه یابی کنید تا دوبار از یک سوراخ گزیده نشوید .

ارتباط با خدا را حفظ و تقویت کنید !

مهم‏ترین روش کسب اعتماد به نفس، ارتباط با خداوند ونیایش با او است . وقتى بتوانید حضور در محضر خالق هستى و کمال مطلق را احساس و به او تکیه و اعتماد کنید و بزرگى‏اش را دریابید و به او بپیوندید، به بزرگى شخصیت‏خویش واقف خواهید شد . در نمازها حضور قلب بیش‏تری پیدا کنید و خود را با ذات اقدس الاهى مرتبط بدانید .

شما دچار نقص فنی شده اید – Vibre.ir – روانشناسی فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *