آیاخیانت مد شده است – ویبره

آیاخیانت مد شده است – روانشناسی خشونت

آیاخیانت مد شده است
 اینکه خیانت در جامعه وجود دارد یک حقیقت است و باید بپذیریم این رفتار و تنوع طلبی در اکثر مواقع از سوی مردان شروع شده است.  در حال حاضر روابط زن و مرد در جامعه باید آسیب شناسی شوند تا بفهمیم مسایلی مانند خیانت که در روزنامه ها و در مراکز مشاوره دیده می شود چگونه پیش آمده است.

به عنوان یک مشاور تاکید می کنم اکثر مراجعانی که نزد روان شناسان می روند مسایلی نظیر ارتباط با فردی غیر از همسرشان را مطرح می کنند…

در روزنامه ها نیز چنین حوادثی را که گاه منجر به جنایت شده به وفور می توان دید و به نظر می رسد این نوع روابط که جامعه و فرهنگ نام خیانت را برای آن انتخاب کرده اند به نوعی مد یا مسری شده است. اینکه خیانت در جامعه وجود دارد یک حقیقت است و باید بپذیریم این رفتار و تنوع طلبی در اکثر مواقع از سوی مردان شروع شده. تشویق مردان یا دادن آزادی به آنها برای داشتن روابط متعدد باعث از بین رفتن قبح خیانت و عصیان زنان شده است.

در گذشته زنان با تفکر سنتی خیانت مردان را تحمل می کردند و اسم گذشت و فداکاری روی این رفتار گذاشته اند، اما در حال حاضر تکرار خیانت از سوی مردان باعث شده زنان فکر کنند دیگر نیازی به نجابت نیست و رفتار متقابل را پیشه می کنند. درواقع تفکر سنتی «خوب بودن» از بین رفته و جایگزینی ندارد. می توان گفت این اخلاق است که از بین رفته و ضد اخلاق جای آن را گرفته است. در پرونده اخیر مردی، بعد از اطلاع از خیانت همسرش، مرد مورد علاقه او را به قتل رسانده است. این زن ادعا می کند چون شوهرش معتاد بوده و او را دوست نداشته، با فرد دیگری ارتباط برقرار کرده است، در حالی که چنین دلایلی قابل قبول نیست چون در چنین شرایطی امکان طلاق برای زن فراهم است و این شخص می تواند با اثبات عسر و حرج یا گذشتن از حقوق شرعی خود طلاق بگیرد.

متاسفانه زنانی وجود دارند که به همسران شان خیانت کردند و معتقدند چون همسرشان آنها را تامین می کند پس باید به زندگی با او ادامه بدهند. بسیاری از آنها می توانند جدا شوند اما فقر مالی در صورت مستقل شدن آنها را آزار خواهد داد.

در حال حاضر تعدادی از زنان در جامعه ما به آینده امیدی ندارند و به دنبال فردی هستند که به او تکیه کنند، آنها در واقع با ازدواج قصد تامین مالی خود را دارند. از طرفی این ادعا که من شوهرم را دوست نداشتم و به همین دلیل خیانت کردم یک بهانه است، بهانه ای برای اینکه افراد شروع به پنهانکاری کنند. همان طور که ذکر کردم تفکر خیانت بین برخی افراد به یک مد و فرهنگ تبدیل شده و چون قانون و فرهنگ چنین اجازه ای را به مردان داده است زنان نیز رفتار متقابلی را انجام می دهند اما چون محتاج ترند، محتاط تر رفتار می کنند و طلاق نگرفتن را نشانه زیرکی خود می دانند. این در حالی است که همین رفتار منجر به جنایت می شود. البته این رفتار شامل مردان هم می شود، مردانی که در خانه همسرشان از بچه ها مراقبت می کند و خودشان بیرون از خانه با فرد دیگری رابطه دارند.

مردان جامعه به جای اینکه دنبال زنان فرهیخته باشند در جست و جوی زنانی با ظاهری زیبا هستند. همین باعث شده مردان دایم به فکر ظاهر بهتر باشند تا خود را ثروتمندتر نشان دهند، مجموعه این رفتارها زمینه را برای خیانت و جنایت فراهم می کند. در این میان همه افراد جامعه در به وجود آمدن این طرز تفکر سهیم هستند و من راه حلی برای آن پیشنهاد نمی کنم، چرا که جامعه به طور خودکار مکانیسم دفاعی لازم را انتخاب می کند.

به نظر من در حال حاضر نمی توان توصیه ای برای اصلاح جامعه داشت و توصیه ها تکراری شده اند. این در حالی است که جامعه به سمت جهانی شدن پیش می رود اما افراد ظرفیت، تفکر و آموزش لازم برای زندگی در چنین جامعه ای را ندارند و دچار تضاد می شوند.

در نهایت کار صحیح، این است که زنان به لحاظ اقتصادی مستقل باشند تا با مردی که دوستش دارند ازدواج کنند. اینکه ما بخواهیم جامعه را با پیشنهاد عوض کنیم نه تنها شدنی نیست بلکه غیرعلمی هم هست.

منبع:سیمرغ 

آیاخیانت مد شده است – Vibre.ir – روانشناسی خشونت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *