زندگینامه جولیوس – ویبره

زندگینامه جولیوس – دانشمندان

زندگینامه جولیوس

هرمان جولیوس اوبرت در ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ در شهر هرمشتات ترانسیلوانیایرومانی، متولد شد. اصالت او مجاری-اتریشیبود، اما بیشتر عمر خود را در آلمان و رومانیگذراند. اوبرت به علوم موشکیبسیار علاقه‌مند بود و این علاقه از سن ۱۱ سالگیدر او به‌ وجود آمد. مادر ویبرایتشویق اوبرت، کتاب «از زمین تا ماه» نوشته ژول ورن را به او هدیه داد.

ادامه خواندن “زندگینامه جولیوس – ویبره”

زندگینامه ابوالوفای بوزجانی – ویبره

زندگینامه ابوالوفای بوزجانی – دانشمندان

زندگینامه ابوالوفای بوزجانی
محمّد بن محمّد بن یحیی بن اسماعیل بن عباس، معروف به ابوالوفای بوزجانی، ریاضی‌دان و اخترشناس سده‌ی چهارم هجری قمری در اول رمضان ۳۲۸ در بوزجان (تربت جام امروزی)، در مرز خراسان و افغانستان زاده شد. مقدمات ریاضیات زمان را، همان‌جا، نزد دایی و عمویش فرا گرفت.

ادامه خواندن “زندگینامه ابوالوفای بوزجانی – ویبره”

زندگینامه حاتم نیریزی – ویبره

زندگینامه حاتم نیریزی – دانشمندان

زندگینامه حاتم نیریزی
ابوالعباس فضل بن حاتم نیریزی در نیمه دوم قرن سوم و اوایل قرن چهارم هجری می زیسته . او در نیریز ، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی متولد گردید . در زمان خلافت متوکل سال ۸۹۱ میلادی هنگامی بود که وی در شورشهایی علیه خلیفه شرکت کرد .

ادامه خواندن “زندگینامه حاتم نیریزی – ویبره”

زندگینامه فیثاغورث – ویبره

زندگینامه فیثاغورث – دانشمندان

زندگینامه فیثاغورث
فیثاغورث فیلسوف و ریاضیدان بزرگ جهان درسال ۵۸۲ پیش از میلاد در جزیره ساموس، واقع در یونان باستان بدنیا آمد. پدرش تاجری اهل تیروس بود.(تیروس امروزه در ترکیه قرار دارد) او را از همان دوران کودکی به علم آموزی گماشتند و فیلسوفان آن دوران چون فیرکیدس و آناکسیماندر استاد او بودند.

ادامه خواندن “زندگینامه فیثاغورث – ویبره”

سالروز تولد محمد بن زکریای رازی روز داروسازی – ویبره

سالروز تولد محمد بن زکریای رازی روز داروسازی – دانشمندان

سالروز تولد محمد بن زکریای رازی روز داروسازی
با وجود بوی ویژه اش، با وجود قِدمت حضورش، جان میلیون ها انسان را تضمین کرده است!
بیمارستانی نیست که هوایش آکنده از عطر یادمان «رازی» و «الکل» نباشد! آری! «اَلْکُلّ»؛ مختصر و مفید، بی هیچ پسوند و پیشوندی! همه آن چه باید باشد! مثل یک نهال نوظهور سرو، سرور و شادی را به خطه «ری» هدیه کرده بود…

ادامه خواندن “سالروز تولد محمد بن زکریای رازی روز داروسازی – ویبره”

جایگاه داروسازی و زکریای رازی در تمدن اسلا‌می – ویبره

جایگاه داروسازی و زکریای رازی در تمدن اسلا‌می – دانشمندان

جایگاه داروسازی و زکریای رازی در تمدن اسلا‌می 
داروسازی از پیشینه‌ای به قدمت تاریخ خود انسان برخوردار است.این رشته‌علمی پس از ظهور اسلا‌م نیز در کنار سایر شاخه‌های علوم بشری، مورد توجه و اهتمام مسلمانان قرار ‌گرفت

ادامه خواندن “جایگاه داروسازی و زکریای رازی در تمدن اسلا‌می – ویبره”

زندگینامه رودولف دیزل – ویبره

زندگینامه رودولف دیزل – دانشمندان

زندگینامه رودولف دیزل
رودولف دیزل در سال ۱۸۵۸ در فرانسه متولد شد و کار خود را به عنوان یک کارشناس یخچال برقی آغاز کرد. برای مدت ده سال او روی موتورهای حرارتی مختلفی، از جمله موتور هوا با نیروی خورشیدیکار کرد. ایده‌های دیزل براییک موتور وقتی احتراق در سیلندر رخ می‌دهد در سال ۱۸۹۳ منتشر شد، یک سال بعد از آن که برای اولین حق امتیازش درخواست داده بود، امتیاز ۶۰۸۸۴۵ را برای موتور دیزلی دریافت کرد.

ادامه خواندن “زندگینامه رودولف دیزل – ویبره”

زندگینامه نورمن بورلاگ – ویبره

زندگینامه نورمن بورلاگ – دانشمندان

زندگینامه نورمن بورلاگ
نورمن بورلاگ دانشمند آمریکاییو برنده جایزه نوبل که لقب پدر انقلاب سبز در کشاورزی، به او داده شده ،موجبات تغذیه صدها میلیون گرسنه در سراسر جهان را فراهم آورده است .

ادامه خواندن “زندگینامه نورمن بورلاگ – ویبره”

زندگینامه کنستانتین – ویبره

زندگینامه کنستانتین – دانشمندان

زندگینامه کنستانتین
این دانشمند در ۱۷ سپتامبر ۱۸۵۷ در دهکده یایزوسک در جنوب غربیروسیه به دنیا آمد. «زیولکوفسکی» ضمن اینکه به عنوان پدر راکت در روسیه شناخته شده است، به علت ارائه نظریات و تئوریهایبا ارزشش نسبت به اسلاف خود در زمینه یچگونگیدسترسیبه ستارگان، پدر غیرقابل انکار کیهان نوردینیز میباشد.

ادامه خواندن “زندگینامه کنستانتین – ویبره”

زندگینامه کارل راجرز – ویبره

زندگینامه کارل راجرز – دانشمندان

زندگینامه کارل راجرز
کارل رانسوم راجرز پدر جنبش استعداد های بالقوه بشر و یکی از سه روان– درمانگر معتبر و برجسته زمان، در هشتم ژانویه سال ۱۹۰۲ در اوک پارک از توابع شیکاگو متولد شد و در چهارم فوریه سال ۱۹۸۷ در سن ۸۵ سالگی متعاقب یک عمل جراحی که روی شکستگی لگن خاصره اش انجام شد، در اثر حمله قلبی در لاجولای کالیفرنیا در گذشت. راجرز وصیت کرده بود جسد وی بدون هیچ گونه تشریفاتی سوزانده شود.

ادامه خواندن “زندگینامه کارل راجرز – ویبره”

زندگینامه فردریک گولاند – ویبره

زندگینامه فردریک گولاند – دانشمندان

زندگینامه فردریک گولاند
فردریک گولاند هاپکینز کاشف ویتامین در ۲۰ ژوئن ۱۸۶۱ در ایست‌پورن انگلیس در خانواده‌ای متوسط دیده به جهان گشود، پدرش برادرزاده «جرارد مانلی هاپکینز» یکی از شعرای معروف انگلیس بود. فردریک هیچ وقت طعم محبت پدر را نچشید زیرا وقتی که نوزاد بود، پدرش را از دست داد.

ادامه خواندن “زندگینامه فردریک گولاند – ویبره”

زندگینامه سر مارتین جان – ویبره

زندگینامه سر مارتین جان – دانشمندان

زندگینامه سر مارتین جان
سر مارتین جان اوانز  متولد سال ۱۹۴۱ دانشمند انگلیسی‌تبار، به اعتبار کشفیاتش در زمینه چگونگی کشت سلول‌های بنیادین جنینی در سال ۱۹۸۱ و به خاطر تحقیقاتش در پیشبرد تکنولوژی ساماندهی ژن ‌های موش خوشنام معروف است. در سال ۲۰۰۷ او یکی از برندگان جایزه پرافتخار نوبل پزشکی و فیزیولوژی در زمینه پیشرفت‌های به عمل آورده در شناخت بیشتر ژن‌ها است.

ادامه خواندن “زندگینامه سر مارتین جان – ویبره”

زندگینامه ابوسهل مسیحی – ویبره

زندگینامه ابوسهل مسیحی – دانشمندان

زندگینامه ابوسهل مسیحی
عیسی بن یحیی مسیحی جرجانی، معروف به «ابوسهل مسیحی»، پزشک، فیلسوف، ریاضیدان و ستاره شناس بزرگ ایرانی نیمه دوم سده چهارم هجری است. تاریخ دقیق تولد ویدانسته نیست.

ادامه خواندن “زندگینامه ابوسهل مسیحی – ویبره”

زندگینامه کارل ریموند پوپر – ویبره

زندگینامه کارل ریموند پوپر – دانشمندان

زندگینامه کارل ریموند پوپر
کارل ریموند پوپر در ۲۸ ژوئیه ۱۹۰۲ در شهر وین کشور اتریش به دنیا آمد. مادرش هنرمند و پدرش حقوق دانی بود که در اصلاحات اجتماعی نیز اهتمام می ورزید.

ادامه خواندن “زندگینامه کارل ریموند پوپر – ویبره”

زندگینامه هانا آرنت – ویبره

زندگینامه هانا آرنت – دانشمندان

زندگینامه هانا آرنت
هانا آرنت در سال ۱۹۰۶ در لیندن واقع در نزدیکی هانوفر و در یک خانواده‌ی مرفه یهودی چشم به جهان گشود. والدین وی اگر چه لیبرال و غیرمذهبی بودند، اما هانا را با این روحیه تربیت کردند که در مقابل یهودی ‌ستیزی ساکت ننشیند. هانا آرنت پس از پایان دوره‌ی متوسطه، در ۱۸ سالگی در دانشگاه ماربورگ به تحصیل فلسفه، یزدان ‌شناسی و زبان یونانی پرداخت.

ادامه خواندن “زندگینامه هانا آرنت – ویبره”

زندگینامه هرمان بور هاروه – ویبره

زندگینامه هرمان بور هاروه – دانشمندان

زندگینامه هرمان بور هاروه
شیمیدان و پزشک هلندی که در ۳۱ دسامبر ۱۶۶۸ در لیدن به دنیا آمد. بیش از ۵ سال نداشت که مادرش فوت کرد و پدرش که کشیش بود مایل بود پسر نیز در رشته الهیات مشغول به تحصیل شود.

ادامه خواندن “زندگینامه هرمان بور هاروه – ویبره”