زندگینامه جولیوس – ویبره

زندگینامه جولیوس – دانشمندان

زندگینامه جولیوس

هرمان جولیوس اوبرت در ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ در شهر هرمشتات ترانسیلوانیایرومانی، متولد شد. اصالت او مجاری-اتریشیبود، اما بیشتر عمر خود را در آلمان و رومانیگذراند. اوبرت به علوم موشکیبسیار علاقه‌مند بود و این علاقه از سن ۱۱ سالگیدر او به‌ وجود آمد. مادر ویبرایتشویق اوبرت، کتاب «از زمین تا ماه» نوشته ژول ورن را به او هدیه داد.

ادامه خواندن “زندگینامه جولیوس – ویبره”

زندگینامه فروید – ویبره

زندگینامه فروید – دانشمندان

زندگینامه فروید
فروید پزشک و روا نشناس معروف اطریشیدر سال ۱۸۵۶ در فرایبورگ اطریش به دنیا آمد. در سال ۱۸۸۱ به اخذ دکترایپزشکینایل آمد و ضمن انجام کارهایپزشکیدر بیمارستانها و مطب خصوصیخود به تحقیقات در عصب شناسیپرداخت.

ادامه خواندن “زندگینامه فروید – ویبره”

زندگینامه اقلیدس – ویبره

زندگینامه اقلیدس – دانشمندان

زندگینامه اقلیدس
اقلیدس ریاضیدان یونانی در شهر اسکندریه مصر زندگی می کرد. او کتاب معروفش در زمینه هندسه را در این شهر بزرگ آموزشی نوشت. اصول هندسه کتاب درسی اقلیدس بود که بیش از ۲۰۰۰ سال مورد استفاده مداوم قرار گرفت.

ادامه خواندن “زندگینامه اقلیدس – ویبره”

زندگینامه ارشمیدس – ویبره

زندگینامه ارشمیدس – دانشمندان

زندگینامه ارشمیدس
ارشمیدس دانشمند و ریاضیدان یونانی در سال ۲۱۲ قبل از میلاد در شهر سیراکوز یونان چشم به جهان گشود و در جوانی برای آموختن دانش به اسکندریه رفت. بیشتر دوران زندگیش را در زادگاهش گذرانید و با فرمانروای این شهر دوستی نزدیک داشت.

ادامه خواندن “زندگینامه ارشمیدس – ویبره”

زندگینامه آلکساندر فلمینگ – ویبره

زندگینامه آلکساندر فلمینگ – دانشمندان

زندگینامه آلکساندر فلمینگ
آلکساندر فلمینگ کاشف پنی‌سیلین در سال ۱۸۸۱ در «لاچفیلد» اسکاتلند زاده شد. ویاز مدرسه‌یپزشکیبیمارستان «سنت‌مری» لندن فارغ‌التحصیل شد و پس از پایان تحصیلات به تحقیق و بررسیدر زمینه‌یایمنی‌شناسیو مصونیت‌ها پرداخت. سپس به عنوان پزشک نظامیدر جنگ جهانی اول زخم‌های عفونی را مورد مطالعه قرار داد و متوجه شد که اغلب مواد ضد عفونی کننده خیلی بیش از آنکه میکروب‌ها را از پایدرآورند سلول‌هایبدن را از بین می‌برند. به این ترتیب فلمینگ به ضرورت وجود ماده‌ایکه بتواند بدون آسیب زدن به سلول‌‌هایسالم باکتریرا از بین ببرد، پی برد.

ادامه خواندن “زندگینامه آلکساندر فلمینگ – ویبره”

پنج شهریور روز دارو سازی – ویبره

پنج شهریور روز دارو سازی – دانشمندان

پنج شهریور روز دارو سازی
روز داروسازی که هم یاد‌آور مجدد عظمت علمی ایرانیان در تاریخ بشری است و هم نوید دهنده توسعه روز افزون تلاشهای تحقیقاتی داروسازان پژوهشگر و دانشمند کشورمان، بر تمامی اعضای جامعه داروسازی مبارک باد.

ادامه خواندن “پنج شهریور روز دارو سازی – ویبره”

زندگینامه دتی پاپن – ویبره

زندگینامه دتی پاپن – دانشمندان

زندگینامه دتی پاپن
فیزیکدان و مخترع فرانسوی که در ۲۲ اوت ۱۶۴۷ در فرانسه چشم به جهان گشود. او در دانشگاه آنژه در رشته پزشکی تحصیل کرد و درجه دکتری خود را از همان دانشگاه دریافت کرد. پس از پایان تحصیل به پاریس رفت و بعنوان دستیار هویگنس و بویل مشغول به کار شد که در سال ۱۶۷۴ اصلاحاتی را در زمینه تلمبه بویل انجام داد.

ادامه خواندن “زندگینامه دتی پاپن – ویبره”

زندگینامه باربارامک کلینتاک – ویبره

زندگینامه باربارامک کلینتاک – دانشمندان

زندگینامه باربارامک کلینتاک
باربارامک کلینتاک در ۱۶ ژوئن ۱۹۰۲ در هارت نورد کنتیکت چشم به جهان گشود. باربارا کودک کنجکاوی بود که علاقه خاصی به کار کردن با وسایل گوناگون داشت. باربارا تمایل داشت پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان در ۱۶ سالگی به کالج رود اما مادرش که مخالف ادامه تحصیل زنان در مدارج بالای علمی بود او را منع کرد.

ادامه خواندن “زندگینامه باربارامک کلینتاک – ویبره”

زندگینامه میخائیل میس – ویبره

زندگینامه میخائیل میس – دانشمندان

زندگینامه میخائیل میس
لودویگ میخائیل میس در سال ۱۸۸۶ میلادیدر شهر آخن در آلمان به دنیا آمد. او بعد‌ها با افزودن نام مادری‌اش، نام خود را به میس فان در روهه تغییر داد.

ادامه خواندن “زندگینامه میخائیل میس – ویبره”

زندگینامه اریک برن – ویبره

زندگینامه اریک برن – دانشمندان

زندگینامه اریک برن
دکتر اریک برن در ۱۰ می ۱۹۱۰ در شهر مونترال کانادا به دنیا آمد. پدرش دکتر دیوید هیلر برنشتاین، پزشک عمومی و مادرش سارا گوردون برنشتاین، یک نویسنده و ویراستار حرفه‌ای بود. اریک تنها یک خواهر به نام گریس داشت که ۵ سال از او کوچک‌تر بود. نام اصلی اریک برن، اریک لئونارد برنشتاین بود.

ادامه خواندن “زندگینامه اریک برن – ویبره”

زندگینامه فراسیس گالتون – ویبره

زندگینامه فراسیس گالتون – دانشمندان

زندگینامه فراسیس گالتون
گالتون با کارهای خود درباره مسائل مربوط به وراثت ذهنیو تفاوت ‌هایفردیدر ظرفیت یا توان انسانی، روح تکامل را به نحو مؤثر در روانشناسی دمید. پیش از تلاش‌هایگالتون، پدیده تفاوت ‌هایفردیبه عنوان موضوعی مناسب برایم طالعه در روانشناسی مورد توجه قرار نگرفته بود. در این زمینه تنها تلاش‌های پراکنده‌ای، به ویژه توسط وبر، فخنر و هلمهولتز صورت گرفته بود.

ادامه خواندن “زندگینامه فراسیس گالتون – ویبره”

زندگینامه یوهان مندل – ویبره

زندگینامه یوهان مندل – دانشمندان

زندگینامه یوهان مندل
اگر تاکنون بر سر دروس زیست ‌شناسی نشسته باشید به ‌طور حتم با نام مندل و نخودهای سبز و زرد و چروکیده و صاف وی آشنا خواهید بود.

ادامه خواندن “زندگینامه یوهان مندل – ویبره”

زندگینامه کریستین بارنارد – ویبره

زندگینامه کریستین بارنارد – دانشمندان

زندگینامه کریستین بارنارد
مفهوم پیوند اعضا، آن هم در مورد پیوند از یک انسان به یک انسان، از دیرباز در افسانه‌های زیادی منعکس شده است، اما عملی شدن چنین آرزویی، نیاز به پیشرفت‌های تکنیکی زیادی در پزشکی و فناوری داشت، طوری که انجام پیوند موفقیت‌‌آمیز اعضا تا قرن بیستم به تأخیر افتاد.

ادامه خواندن “زندگینامه کریستین بارنارد – ویبره”

زندگینامه قطب الدین محمود شیرازی – ویبره

زندگینامه قطب الدین محمود شیرازی – دانشمندان

زندگینامه قطب الدین محمود شیرازی
محمود بن مسعود بن مصلح به قطب الدین شیرازی دانشمند، طبیب، فیزیک‏دان، ریاضیدان و منجم ایرانی یکی از بزرگترین دانشمند ایرانی، و فیلسوفان صوفی منش بود. وی در ماه صفر ۶۳۴ ه.ق در خاندانی دانشمند متولد شد.

ادامه خواندن “زندگینامه قطب الدین محمود شیرازی – ویبره”

زندگینامه هربرت مارکوزه – ویبره

زندگینامه هربرت مارکوزه – دانشمندان

زندگینامه هربرت مارکوزه
شاخص ترین چهره تفکر انتقادى نومارکسیستى، هربرت مارکوزه فیلسوف مارکسیست شهیر آمریکایى در نوزدهم ژوئیه ۱۸۹۸ در یک خانواده متمول برلینى به دنیا آمد. پژوهشگران، آغاز زندگى سیاسى مارکوزه را از سال ،۱۹۱۸ همزمان با ناکامى انقلاب آلمان عنوان کرده اند.

ادامه خواندن “زندگینامه هربرت مارکوزه – ویبره”

زندگینامه لویی پاستور – ویبره

زندگینامه لویی پاستور – دانشمندان

زندگینامه لویی پاستور
لوییپاستور، کاشف بزرگ جهان، در ۲۷ دسامبر سال ۱۸۲۲ در شهر دول، از شهرهایفرانسه، پا به عرصه حیات نهاد.

ادامه خواندن “زندگینامه لویی پاستور – ویبره”