زندگینامه جولیوس – ویبره

زندگینامه جولیوس – دانشمندان

زندگینامه جولیوس

هرمان جولیوس اوبرت در ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ در شهر هرمشتات ترانسیلوانیایرومانی، متولد شد. اصالت او مجاری-اتریشیبود، اما بیشتر عمر خود را در آلمان و رومانیگذراند. اوبرت به علوم موشکیبسیار علاقه‌مند بود و این علاقه از سن ۱۱ سالگیدر او به‌ وجود آمد. مادر ویبرایتشویق اوبرت، کتاب «از زمین تا ماه» نوشته ژول ورن را به او هدیه داد.

ادامه خواندن “زندگینامه جولیوس – ویبره”

زندگینامه ایزاک نیوتن – ویبره

زندگینامه ایزاک نیوتن – دانشمندان

زندگینامه ایزاک نیوتن
ایزاک نیوتن که در روز ۲۵ دسامبر ۱۶۴۲ یعنی سال مرگ گالیله متولد شد از خانواده ای است که افراد آن کشاورزان مستقل و متوسط الحال بودند و مجاور دریا در قریه وولستورپ می زیستند نیوتن قبل از موعد متولد شد و زودرس به دنیا آمد و چنان ضعیف بود که مادر گمان برد او حتی روز اول زندگی را هم نتواند به پایان برد پدرش نیز در عین حال اسحق نام داشت و در سی سالگی و قبل از تولد فرزندش درگذشت.

ادامه خواندن “زندگینامه ایزاک نیوتن – ویبره”

زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی – ویبره

زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی – دانشمندان

زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی
غیاث‌الدین جمشید کاشانی (۷۹۰-۸۳۲ قمری/۱۳۸۸-۱۴۲۹ میلادی) زبردست‌ترین حساب‌دان و آخرین ریاضی‌دان برجسته‌ی دوره‌ی اسلامی و از بزرگ‌ترین مفاخر تاریخ ایران به شمار می‌آید. وی به تکمیل و تصحیح روش‌های قدیمی انجام چهار عمل اصلی حساب پرداخت و روش‌های جدید و ساده‌تری برای آن‌ها اختراع کرد.

ادامه خواندن “زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی – ویبره”

زندگینامه نیکولاس کوپرنیک – ویبره

زندگینامه نیکولاس کوپرنیک – دانشمندان

زندگینامه نیکولاس کوپرنیک
نیکولاس کوپرنیک در نوزدهم سال ۱۴۷۳ در شهر تورن واقع در لهستان متولد شد و چون پدرش را از دست داده بود تربیت و پرورش او به دست عمویش انجام گرفت.

ادامه خواندن “زندگینامه نیکولاس کوپرنیک – ویبره”

سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است – ویبره

سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است – دانشمندان

سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است
بیرونی البته یک‌ فیلسوف‌ رسمی‌ که‌ دارای‌ روش‌ خاص‌ فلسفی‌ باشد، نبود، اما‌ دارای‌ آگاهی‌ عمیق‌ فلسفی‌ بوده‌ و این‌ امر از اشارات‌ بسیاری‌ که‌ در ضمن‌ کتاب‌هایش‌ به‌ چشم‌ می‌خورد، مسلم‌ می‌شود. حتا‌ در ضمن‌ این‌ مباحث‌ می‌بینیم‌ که‌ برخی‌ مشکلات‌ کلامی‌ و مذاهب‌ فلسفی‌ را نام‌ می‌برد و با عباراتی پرمعنی‌ و پخته‌ از آن‌ها انتقاد یا استقبال‌ می‌کند.

ادامه خواندن “سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است – ویبره”

روز داروسازی – ویبره

روز داروسازی – دانشمندان

روز داروسازی
۵ شهریور
● محمد بن زکریای رازی دانشمند نامدار جهان اسلام در چنین روزی از سال ۲۴۴ هجری شمسی چشم به جهان گشود. همه ساله به پاسداشت مقام علم و دانش و گرامیداشت فرزانگان ایران زمین، پنجم شهریورماه (سالروز ولادت ابوبکر محمد بن زکریای رازی از مشاهیر بزرگ جهان اسلام و علم طب و داروسازی) در جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز داروسازی نام‏ گذاری شده است…

ادامه خواندن “روز داروسازی – ویبره”

زندگینامه راجربیکن – ویبره

زندگینامه راجربیکن – دانشمندان

زندگینامه راجربیکن
راجر بیکن (۱۲۱۴-۱۲۹۴) کیمیاگر انگلیسی سدهٔ سیزدهم میلادی بود. ویاز دانشمندان علوم طبیعی انگلیسی بود که در دانشگاه آکسفورد و پاریس که در آن زمان پایتخت دانش اروپا بود دانش آموخت؛ و گردآوریهای دانشمندان اسلام وآنچه را که ایشان از کتاب هایی ونانیترجمه کرده بودند، بازخوانی کرد. و درحدود سال۱۵۰۰ به فرقه فرنسی سکان پیوست.

ادامه خواندن “زندگینامه راجربیکن – ویبره”

زندگینامه روزالین – ویبره

زندگینامه روزالین – دانشمندان

زندگینامه روزالین
پنجمین زنیکه برخلاف قانون اعطای جوایز نوبل به زنان، جایزه نوبل را دریافت کرد. زیرا با اختراع دستگاه RIA روشی برای اندازه‌گیری میزان داروهای مصرفی ابداع کرد. او در باره کشف خود ابراز می‌دارد : کار من کشف و توسعه رادیو ایمینی ونوآساییا RIA بود و این روشی است برایRIA دارد و مواد حیاتی در بدن.

ادامه خواندن “زندگینامه روزالین – ویبره”

زندگینامه رابرت گودارد – ویبره

زندگینامه رابرت گودارد – دانشمندان

زندگینامه رابرت گودارد
گودارد آدمیکم حرف و ساکت بود و از کار صحبت نمیکرد، مگر اینکه به نتیجه یسودمند برسد. او در ۱۵ اکتبر ۱۸۸۲ در ورستر ماساچوست آمریکا متولد شد.

ادامه خواندن “زندگینامه رابرت گودارد – ویبره”

زندگینامه کلاین – ویبره

زندگینامه کلاین – دانشمندان

زندگینامه کلاین
«یکی از تجربیات جالب و غیرمنتظره برای تازه‌کاران در زمینه تجزیه و تحلیل رفتار کودکان، کشف این نکته است که ظرفیت بینش و درک بچه‌، حتی بچه‌های خیلی کم سن و سال، غالباً بسیار فراتر از افراد بالغ است.»      ملانی کلاین

ادامه خواندن “زندگینامه کلاین – ویبره”

زندگینامه فرانسیس کریک – ویبره

زندگینامه فرانسیس کریک – دانشمندان

زندگینامه فرانسیس کریک
از فرانسیس کریک در علم زیست‌شناسی سلولی به عنوان شخصیت برجسته جهانی یاد می‌شود. او دانشمندی است که در سال ۱۹۵۳ به همراه دوست و همکارش، جیمز واتسون ساختار DNA را کشف کرد و بخاطر آن برنده جایزه نوبل سال ۱۹۶۲ شد.

ادامه خواندن “زندگینامه فرانسیس کریک – ویبره”

زندگینامه آذر اندامی – ویبره

زندگینامه آذر اندامی – دانشمندان

زندگینامه آذر اندامی
آذر اندامی در سال ۱۳۰۵ در کوی ساغرسازان رشت متولد شد. او فرزند چهارم و تنها دختر خانواده اش بود. دوران ابتدایی را در دبستان بانوان زادگاهش پس از یک سال جهش تحصیلی به پایان رساند و از آنجا که بیشترین بار مسئولیت خانواده بر دوش مادرش بود، آذر با شروع به تدریس خصوصی، دوزندگی و سوزن دوزی به مادرش کمک می کرد و در کنار آن به تحصیل ادامه می داد.

ادامه خواندن “زندگینامه آذر اندامی – ویبره”

زندگینامه ابن ماسویه – ویبره

زندگینامه ابن ماسویه – دانشمندان

زندگینامه ابن ماسویه
یوحنا پسر ماسویه در جندی‌شاپور به دنیا آمد و نزد پدرش که داروساز بیمارستان جندی‌شاپور بود و سپس نزد جبرائیل‌بن‌بُختیشوع، پزشکی آموخت.

ادامه خواندن “زندگینامه ابن ماسویه – ویبره”

زندگینامه دنیس دیدرو – ویبره

زندگینامه دنیس دیدرو – دانشمندان

زندگینامه دنیس دیدرو
«دنیس دیدرو» در ۵ اکتبر ۱۷۱۳ در«لانگرس» فرانسه چشم به جهان گشود. پدرش در زمینه ساخت و فروش آلات برنده فعالیت داشت و در تجارت مردی موفق بود. «دیدرو» تحصیلات اولیه خود را نزد عالمان فرقه یسوعی طی کرد و در همین دوره بود که به مطالعه کتاب علاقه مند شد و در این میان آثار کلاسیکی مانند هورس و هومر نزد او محبوبیتی خاص پیدا کرد.

ادامه خواندن “زندگینامه دنیس دیدرو – ویبره”

زندگینامه پارمنیدس – ویبره

زندگینامه پارمنیدس – دانشمندان

زندگینامه پارمنیدس
معروفترین فیلسوف الئاتیک پارمنیدس است، او در خانواده ای برجسته در الئا بدنیا آمد. از پارمنیدس غالبا به عنوان شاگرد زنوفان یاد می شود. وی نزد همشهریان خود از احترام بالایی برخوردار بود. پارمنیدس به خاطر زندگی نمونه اش مورد تحسین بود به طوری که زندگی خاص وی در میان یونانیان تبدیل به ضرب المثل شده بود.

ادامه خواندن “زندگینامه پارمنیدس – ویبره”

زندگینامه جوارد هنریک – ویبره

زندگینامه جوارد هنریک – دانشمندان

زندگینامه جوارد هنریک
جرارد هنریک آرموئر هانسن» پزشکینروژیبود که نام خود را در تاریخ پزشکیبا شناساییباکتریمولد بیماریجذام به ثبت رسانید. هانسن ۲۹ جولای۱۸۴۱ در شهر برگمن متولد شد. در سال ۱۸۶۶ در رشته‌یپزشکیاز «دانشگاه سلطنتیفردریک»، که امروزه با نام «دانشگاه اسلو» شناخته می‌شود، فارغ التحصیل شد.

ادامه خواندن “زندگینامه جوارد هنریک – ویبره”