زندگینامه جولیوس – ویبره

زندگینامه جولیوس – دانشمندان

زندگینامه جولیوس

هرمان جولیوس اوبرت در ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ در شهر هرمشتات ترانسیلوانیایرومانی، متولد شد. اصالت او مجاری-اتریشیبود، اما بیشتر عمر خود را در آلمان و رومانیگذراند. اوبرت به علوم موشکیبسیار علاقه‌مند بود و این علاقه از سن ۱۱ سالگیدر او به‌ وجود آمد. مادر ویبرایتشویق اوبرت، کتاب «از زمین تا ماه» نوشته ژول ورن را به او هدیه داد.

ادامه خواندن “زندگینامه جولیوس – ویبره”

زندگینامه الکساندر گراهام بل – ویبره

زندگینامه الکساندر گراهام بل – دانشمندان

زندگینامه الکساندر گراهام بل
الکساندر گراهام ‌بل مخترع تلفن به سال ۱۸۴۷ در شهر «ادینبورو» اسکاتلند متولد شد. ویگرچه چند سالیبیش به مدارس رسمینرفت ولیبا همت خودش و تلاش خانواده‌اش از تحصیلات ممتازیبرخوردار گردید. از آنجا که پدر گراهام متخصص فیزیولوژیصدا، اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود علاقه و توجه او به مبحث بازیافت اصوات و صداها کاملاً طبیعیبه نظر می‌رسید.

ادامه خواندن “زندگینامه الکساندر گراهام بل – ویبره”

زندگینامه جان نپر – ویبره

زندگینامه جان نپر – دانشمندان

زندگینامه جان نپر
وقتی پدرش فقط ۱۶ سال داشت به دنیا آمد، قسمت اعظم زندگی خود را در ملک خانوادگی خود یعنی (کاخ مرچیستون) نزدیک (ادینبورو ) اسکاتلند گذراند و عمده انرژی خود را در جدال های سیاسی و مذهبی آن زمان صرف کرد. وی به شدت ضد کاتولیک بود.

ادامه خواندن “زندگینامه جان نپر – ویبره”

زندگینامه ارسطو – ویبره

زندگینامه ارسطو – دانشمندان

زندگینامه ارسطو
ارسطو در سال ۳۸۴ پیش از میلاد در شهر استاگیرا مقدونیه که در ۳۰۰ کیلومتری شمال آتن قرار دارد به دنیا آمد. پدر او دوست و پزشک پادشاه مقدونیه جد اسکندر مقدونی بود.

ادامه خواندن “زندگینامه ارسطو – ویبره”

زندگینامه آنا فروید – ویبره

زندگینامه آنا فروید – دانشمندان

زندگینامه آنا فروید
آنا فروید دختر کوچک زیگموند فروید در سال ۱۸۹۵ در شهر وین چشم به دنیا گشود و درسال ۱۹۸۲ در لندن وفات یافت. فروید نام او را مثل سایر فرزندانش به خاطر استمرار خاطره خویشاوندان و دوستان برگزید. فروید درباره انتخاب نام فرزندان خود گفته بود :

ادامه خواندن “زندگینامه آنا فروید – ویبره”

داروساز یا داروفروش؟ – ویبره

داروساز یا داروفروش؟ – دانشمندان

داروساز یا داروفروش؟
بدون تردید می‌توان گفت تقریباً خانواده‌ای در کشور نیست که به طور روزانه مصرف‌کننده دارو نباشد. دارو در نظام سلامتی مردم جایگاه ویژه‌ای دارد. به همین علت باید به دارو مثل نان و آب به عنوان یک مساله ملی نگاه شود.

ادامه خواندن “داروساز یا داروفروش؟ – ویبره”

زندگینامه لطفی زاده – ویبره

زندگینامه لطفی زاده – دانشمندان

زندگینامه لطفی زاده
پرفسور لطفیزاده در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی در شهر باکو، دیده به جهان گشود. مادرش یک پزشک آذری و پدرش یک روزنامه ‌نگار ایرانی بود.

ادامه خواندن “زندگینامه لطفی زاده – ویبره”

زندگینامه لویی بریل – ویبره

زندگینامه لویی بریل – دانشمندان

زندگینامه لویی بریل
لویی بریل چهارم ژانویه ۱۸۰۹ زاده شد و در پاریس رشد کرد. او که از همان اوان کودکی نابینا شده بود، بر خلاف معمول آن زمان که کمتر کسی به آموزش نابینایان توجه داشت، با بهره‌گیری از تلاش‌های پیشین، توانست خط عادی را به صورت برجسته بیاموزد و مانند هم ‌سالانش بخواند و بنویسد.

ادامه خواندن “زندگینامه لویی بریل – ویبره”

زندگینامه ابن خلدون – ویبره

زندگینامه ابن خلدون – دانشمندان

زندگینامه ابن خلدون
ابن‌خلدون(۸۰۸-۷۳۲ قمرى)، سیاست‌مدار، جامعه‌شناس، انسان‌شناس، تاریخ‌نگار، فقیه و فیلسوف مسلمان در تونس به دنیا آمد. عبدالرحمن آموزش‌هاى آغازین را را نزد پدرش فراگرفت و سپس نزد علمایتونسی قرآن و تفسیر، فقه، حدیث، علم رجال، تاریخ، فن شعر، فلسفه و منطق آموخت.

ادامه خواندن “زندگینامه ابن خلدون – ویبره”

زندگینامه توماس شلینگ – ویبره

زندگینامه توماس شلینگ – دانشمندان

زندگینامه توماس شلینگ
توماس شلینگ در سال ۱۹۲۱ در آمریکا به دنیا آمده و در دانشگاه های هاروارد (دکترا) و برکلی (لیسانس) در رشته اقتصاد تحصیل کرده است. فعالیت دانشگاهی او از سال ۱۹۵۳ با پیوستن به دانشگاه ییل آغاز شد و در ادامه با فعالیت در دانشگاه هاروارد به عنوان استاد تمام تداوم پیدا کرد.

ادامه خواندن “زندگینامه توماس شلینگ – ویبره”

زندگینامه ژان پیاژه – ویبره

زندگینامه ژان پیاژه – دانشمندان

زندگینامه ژان پیاژه
روانشناس دیگری که شهرت زیادی برای موسسه ژان ژاک رسو کسب کرد، جانشین کلاپارد در کرسیروانشناسی تجربی و رئیس آزمایشگاه روانشناسی در دانشگاه ژنو ژان پیاژه کودک شناس معروف بود.

ادامه خواندن “زندگینامه ژان پیاژه – ویبره”

زندگینامه نهمیاگرو – ویبره

زندگینامه نهمیاگرو – دانشمندان

زندگینامه نهمیاگرو
نهمیا گرو (۱۷۱۲-۱۶۴۱) پسر یک روحانی انگلیسی بود. هنگامی که در دانشگاه درس می خواند پدرش در یک جنگ داخلی در زمره بازندگان جنگ درآمد و خانواده گرو مصلحت را در ترک انگلستان دیدند.

ادامه خواندن “زندگینامه نهمیاگرو – ویبره”

زندگینامه جیمز واتسون – ویبره

زندگینامه جیمز واتسون – دانشمندان

زندگینامه جیمز واتسون
جیمز واتسون دانشمند بزرگ عرصه زیست شناسى و برنده جایزه نوبل، در ۶ آوریل ۱۹۲۸ در «ایلینوى» شیکاگو در خانواده اى بازرگان دیده به جهان گشود. پدرش اصالتى بریتانیایى داشت و مادرش از نوادگان مهاجرین اسکاتلندى بود که در اوایل سال ۱۸۴۰ به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند.

ادامه خواندن “زندگینامه جیمز واتسون – ویبره”

زندگینامه امپدوکلس – ویبره

زندگینامه امپدوکلس – دانشمندان

زندگینامه امپدوکلس
امپدوکلس شهروند اکراگاس در سیسیل بود که تاریخ حیات وى را به طور دقیق نمى توان معین کرد. وى در زمان خود ظاهرا اهل سیاست و رهبر حزب دموکرات شهر خود بوده و نیز داستان هایى پیرامون فعالیت هاى او به عنوان جادوگر و معجزه گر نقل می شود و بر اساس داستان هایى وى ازجرگه فیثاغوریان به خاطر «دزدیدن گفتارها و خطابه ها» اخراج شد.

ادامه خواندن “زندگینامه امپدوکلس – ویبره”

زندگینامه بلز پاسگال – ویبره

زندگینامه بلز پاسگال – دانشمندان

زندگینامه بلز پاسگال
بلز پاسکال ریاضیدان، فیلسوف و فیزیکدان فرانسوی ۱۹ ژوئن ۱۶۲۳ در کلرمون پاریس واقع در مرکز فرانسه به دنیا آمد. او را پاک‌ترین موجود در آن روزگار نام نهادند. پدرش اتین پاسکال ریاست اداره مالیات کلرمون را به عهده داشت.

ادامه خواندن “زندگینامه بلز پاسگال – ویبره”

زندگینامه افلاطون – ویبره

زندگینامه افلاطون – دانشمندان

زندگینامه افلاطون
افلاطون احتمالا ۴۲۷ سال پیش از میلاد مسیح در آتن بدنیا آمد. تولد او مصادف با دورانی بود که یونان باستان به اوج عظمت خود رسیده و شاید اندکی هم از قله عظمت گذشته در نشیب انحطاط افتاده بود. فراخنای ارضی یونان در آن تاریخ خیلی وسیعتر از سرزمینی بود که در داخل مرزهای یونان امروز قرار گرفته است.

ادامه خواندن “زندگینامه افلاطون – ویبره”