زندگینامه جولیوس – ویبره

زندگینامه جولیوس – دانشمندان

زندگینامه جولیوس

هرمان جولیوس اوبرت در ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ در شهر هرمشتات ترانسیلوانیایرومانی، متولد شد. اصالت او مجاری-اتریشیبود، اما بیشتر عمر خود را در آلمان و رومانیگذراند. اوبرت به علوم موشکیبسیار علاقه‌مند بود و این علاقه از سن ۱۱ سالگیدر او به‌ وجود آمد. مادر ویبرایتشویق اوبرت، کتاب «از زمین تا ماه» نوشته ژول ورن را به او هدیه داد.

ادامه خواندن زندگینامه جولیوس – ویبره

زندگینامه ایزاک نیوتن – ویبره

زندگینامه ایزاک نیوتن – دانشمندان

زندگینامه ایزاک نیوتن
ایزاک نیوتن که در روز ۲۵ دسامبر ۱۶۴۲ یعنی سال مرگ گالیله متولد شد از خانواده ای است که افراد آن کشاورزان مستقل و متوسط الحال بودند و مجاور دریا در قریه وولستورپ می زیستند نیوتن قبل از موعد متولد شد و زودرس به دنیا آمد و چنان ضعیف بود که مادر گمان برد او حتی روز اول زندگی را هم نتواند به پایان برد پدرش نیز در عین حال اسحق نام داشت و در سی سالگی و قبل از تولد فرزندش درگذشت.

ادامه خواندن زندگینامه ایزاک نیوتن – ویبره

زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی – ویبره

زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی – دانشمندان

زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی
غیاث‌الدین جمشید کاشانی (۷۹۰-۸۳۲ قمری/۱۳۸۸-۱۴۲۹ میلادی) زبردست‌ترین حساب‌دان و آخرین ریاضی‌دان برجسته‌ی دوره‌ی اسلامی و از بزرگ‌ترین مفاخر تاریخ ایران به شمار می‌آید. وی به تکمیل و تصحیح روش‌های قدیمی انجام چهار عمل اصلی حساب پرداخت و روش‌های جدید و ساده‌تری برای آن‌ها اختراع کرد.

ادامه خواندن زنگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی – ویبره

زندگینامه نیکولاس کوپرنیک – ویبره

زندگینامه نیکولاس کوپرنیک – دانشمندان

زندگینامه نیکولاس کوپرنیک
نیکولاس کوپرنیک در نوزدهم سال ۱۴۷۳ در شهر تورن واقع در لهستان متولد شد و چون پدرش را از دست داده بود تربیت و پرورش او به دست عمویش انجام گرفت.

ادامه خواندن زندگینامه نیکولاس کوپرنیک – ویبره

سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است – ویبره

سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است – دانشمندان

سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است
بیرونی البته یک‌ فیلسوف‌ رسمی‌ که‌ دارای‌ روش‌ خاص‌ فلسفی‌ باشد، نبود، اما‌ دارای‌ آگاهی‌ عمیق‌ فلسفی‌ بوده‌ و این‌ امر از اشارات‌ بسیاری‌ که‌ در ضمن‌ کتاب‌هایش‌ به‌ چشم‌ می‌خورد، مسلم‌ می‌شود. حتا‌ در ضمن‌ این‌ مباحث‌ می‌بینیم‌ که‌ برخی‌ مشکلات‌ کلامی‌ و مذاهب‌ فلسفی‌ را نام‌ می‌برد و با عباراتی پرمعنی‌ و پخته‌ از آن‌ها انتقاد یا استقبال‌ می‌کند.

ادامه خواندن سیزدهم شهریورماه، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است – ویبره

روز داروسازی – ویبره

روز داروسازی – دانشمندان

روز داروسازی
۵ شهریور
● محمد بن زکریای رازی دانشمند نامدار جهان اسلام در چنین روزی از سال ۲۴۴ هجری شمسی چشم به جهان گشود. همه ساله به پاسداشت مقام علم و دانش و گرامیداشت فرزانگان ایران زمین، پنجم شهریورماه (سالروز ولادت ابوبکر محمد بن زکریای رازی از مشاهیر بزرگ جهان اسلام و علم طب و داروسازی) در جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز داروسازی نام‏ گذاری شده است…

ادامه خواندن روز داروسازی – ویبره

زندگینامه راجربیکن – ویبره

زندگینامه راجربیکن – دانشمندان

زندگینامه راجربیکن
راجر بیکن (۱۲۱۴-۱۲۹۴) کیمیاگر انگلیسی سدهٔ سیزدهم میلادی بود. ویاز دانشمندان علوم طبیعی انگلیسی بود که در دانشگاه آکسفورد و پاریس که در آن زمان پایتخت دانش اروپا بود دانش آموخت؛ و گردآوریهای دانشمندان اسلام وآنچه را که ایشان از کتاب هایی ونانیترجمه کرده بودند، بازخوانی کرد. و درحدود سال۱۵۰۰ به فرقه فرنسی سکان پیوست.

ادامه خواندن زندگینامه راجربیکن – ویبره

زندگینامه روزالین – ویبره

زندگینامه روزالین – دانشمندان

زندگینامه روزالین
پنجمین زنیکه برخلاف قانون اعطای جوایز نوبل به زنان، جایزه نوبل را دریافت کرد. زیرا با اختراع دستگاه RIA روشی برای اندازه‌گیری میزان داروهای مصرفی ابداع کرد. او در باره کشف خود ابراز می‌دارد : کار من کشف و توسعه رادیو ایمینی ونوآساییا RIA بود و این روشی است برایRIA دارد و مواد حیاتی در بدن.

ادامه خواندن زندگینامه روزالین – ویبره

زندگینامه رابرت گودارد – ویبره

زندگینامه رابرت گودارد – دانشمندان

زندگینامه رابرت گودارد
گودارد آدمیکم حرف و ساکت بود و از کار صحبت نمیکرد، مگر اینکه به نتیجه یسودمند برسد. او در ۱۵ اکتبر ۱۸۸۲ در ورستر ماساچوست آمریکا متولد شد.

ادامه خواندن زندگینامه رابرت گودارد – ویبره

زندگینامه کلاین – ویبره

زندگینامه کلاین – دانشمندان

زندگینامه کلاین
«یکی از تجربیات جالب و غیرمنتظره برای تازه‌کاران در زمینه تجزیه و تحلیل رفتار کودکان، کشف این نکته است که ظرفیت بینش و درک بچه‌، حتی بچه‌های خیلی کم سن و سال، غالباً بسیار فراتر از افراد بالغ است.»      ملانی کلاین

ادامه خواندن زندگینامه کلاین – ویبره