زندگینامه جولیوس – ویبره

زندگینامه جولیوس – دانشمندان

زندگینامه جولیوس

هرمان جولیوس اوبرت در ۲۵ ژوئن ۱۸۹۴ در شهر هرمشتات ترانسیلوانیایرومانی، متولد شد. اصالت او مجاری-اتریشیبود، اما بیشتر عمر خود را در آلمان و رومانیگذراند. اوبرت به علوم موشکیبسیار علاقه‌مند بود و این علاقه از سن ۱۱ سالگیدر او به‌ وجود آمد. مادر ویبرایتشویق اوبرت، کتاب «از زمین تا ماه» نوشته ژول ورن را به او هدیه داد.

ادامه مطلب …

فردریک وینسلو تیلور – ویبره

فردریک وینسلو تیلور – دانشمندان

فردریک وینسلو تیلور
در سال ۱۹۰۰ تیلور اجرای «مدیریت علمی» را در گامهای زیر خلاصه کرد.:
۱- هر وظیفه باید شکل علمی، منطقی در جهت بهبود بهره وری نظام پیدا کند.
۲- پایان قطعه سازی و محاسبه متوسط کار باید همراه با پرداخت تشویقی حقوق و دستمزد شود.”…

ادامه مطلب …

زندگینامه آلکسی کلود کلرو – ویبره

زندگینامه آلکسی کلود کلرو – دانشمندان

زندگینامه آلکسی کلود کلرو
آلکسی کلود کلرو، ریاضی‏دان فرانسوی در ۲۹ ژانویه سال ۱۷۱۳ در شهر پاریس به دنیا آمد. پدرش معلم ریاضیات بود. وی از کودکی دارای هوش و استعداد فراوان بود به طوری که در ده سالگی کتاب آنالیز عناصر بی‌نهایت کوچک را مطالعه کرد و در سیزده سالگی رسالات و مباحثی درباره ریاضی نگاشت.

ادامه مطلب …

زندگینامه دگستن کوشی – ویبره

زندگینامه دگستن کوشی – دانشمندان

زندگینامه دگستن کوشی
دگستن کوشی در بیست و یکم اوت سال ۱۷۸۹ در پاریس متولد شد. پدرش مردی مقدس و مادرش زنی با تقوا بود. کوشی نزد پدر تعلیم دید. پدری که مقامهای اداری بالایی را برعهده داشت، از جمله نخستین منشی جلسه سنا بود.

ادامه مطلب …

ابوریحان بیرونی و اندیشه های او – ویبره

ابوریحان بیرونی و اندیشه های او – دانشمندان

ابوریحان بیرونی و اندیشه های او
 تاریخچه رسمی انسان شناسی به دهه های پنجاه و شصت قرن نوزدهم میلادیبی بر می گردد، اما به راستی تاریخچه حقیقی بینش و دانش انسان شناسی نمی تواند محصور به چنان بازه متأخری گردد. معمولا تاریخچه تفکر اجتماعی مسلمانان به خاطر برخی پیش داوری ها مغفول مانده است. در این نوشتار این پرسش را مد نظر…

ادامه مطلب …

ابوریحان بیرونی – ویبره

ابوریحان بیرونی – دانشمندان

ابوریحان بیرونی
ابوریحان بیرونی ( ۴۴۰-۳۶۲ ه ق ) ریاضیدان ، اختر شناس ، پژوهشگر تاریخ  و جغرافیدان ایرانی است . نامش ابوریحان محمد و نام پدرش احمد بود ، و چون در بیرون ناحیه خوارزم به دنیا آمد به ابوریحان بیرونی شهرت یافته است . دوران کودکی را در خوارزم گذراند ، در کودکی برای یک دانشمند یونانی نمونه های گیاهان و دانه ها و میوه ها را گرد می آورد از همان زمان به مطالعه ی  طبیعت علاقه مند شد …

ادامه مطلب …

زندگینامه میلتون فریدمن – ویبره

زندگینامه میلتون فریدمن – دانشمندان

زندگینامه میلتون فریدمن
میلتون فریدمن اقتصاددان آمریکاییبود که خدمات بزرگیدر زمینه‌هایاقتصاد کلان، اقتصاد خرد، تاریخ و آمار اقتصاد کرد. او همواره از نظریهٔ بازار آزاد در اقتصاد طرفداریمی‌کرد. در سال ۱۹۷۶ جایزهٔ بانک مرکزیسوئد در زمینهٔ علوم اقتصادیکه به یاد آلفرد نوبل اهدا می‌شود و با نام جایزهٔ نوبل اقتصاد نیز شناخته می‌شود را از آن خود کرد.

ادامه مطلب …

زندگینامه ویلیام مورتون – ویبره

زندگینامه ویلیام مورتون – دانشمندان

زندگینامه ویلیام مورتون
شاید اغلب خوانندگان این کتاب با نام «ویلیام توماس گرین مورتون» آشنا نباشند، اما او خیلی بیشتر از بسیاری شخصیت‌های مشهور و شناخته شده بر زندگی انسان تأثیر گذاشته است، زیرا مورتون کسی است که به‌کارگیری بیهوشی را در هنگام انجام اعمال جراحی ابداع کرد.

ادامه مطلب …

زندگینامه گوتلیب دایملر – ویبره

زندگینامه گوتلیب دایملر – دانشمندان

زندگینامه گوتلیب دایملر
درباره مخترع اصلی اتومبیل بحث‌های زیادی در گرفته و اختلاف نظر وجود دارد. بعضی از طرفداران بنز، مخترع اتومبیل را کارل بنز می‌نامند. از سویی دیگر نام آرماند پژو نیز در لیست مخترعین اتومبیل جای دارد.

ادامه مطلب …

زندگینامه کالکینز – ویبره

زندگینامه کالکینز – دانشمندان

زندگینامه کالکینز
مریویتون کالکینز در ۳۰ مارچ ۱۸۶۳ در آمریکا به دنیا آمد و در ۲۶ فوریه ۱۹۳۰ به خاطر ابتلاء به بیماری سرطان درگذشت. او در سال ۱۸۸۲ به عنوان دانشجوی سال دوم وارد کالج اسمیت شد.

ادامه مطلب …

زندگینامه ایوان پالوف – ویبره

زندگینامه ایوان پالوف – دانشمندان

زندگینامه ایوان پالوف
ایوان پاولوف در سال ۱۸۴۹ در شهر قدیمی ریازان در روسیه به دنیا آمد. پدرش کشیش فقیری بود که عاشق کتاب بود و زیاد مطالعه می کرد. ایوان آموختن خواندن و نوشتن را در پنج سالگی آغاز کرد، ولی تا سن سیزده سالگی وارد مدرسه نشد.

ادامه مطلب …

زندگینامه کارل ارنست – ویبره

زندگینامه کارل ارنست – دانشمندان

زندگینامه کارل ارنست
کارل ارنست فن بائر (۱۸۷۶-۱۷۹۲) در ایالت استونی در کشور روسیه در یک خانواده تنگدست ولی اشرافی آلمانی متولد شد. در ۱۸۱۰ با اکراه به عنوان دانشجوی پیش پزشکی در دانشگاه «دورپات» ثبت نام کرد.

ادامه مطلب …

زندگینامه گوتی ترزاکوری – ویبره

زندگینامه گوتی ترزاکوری – دانشمندان

زندگینامه گوتی ترزاکوری
گرتی ترزا کوری اولین زن امریکایی، اتریشی تبار که موفق شد به همراه شوهرش جایزه نوبل در علم را دریافت کند و به بالاترین افتخار علمی نایل آید.

ادامه مطلب …

زندگینامه ادواردژنر – ویبره

زندگینامه ادواردژنر – دانشمندان

زندگینامه ادواردژنر
ادوارد ژنر پزشک انگلیسی فردی است که واکسیناسیون را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر بیماری دهشتناک آبله ابداع کرد و بین مردم تعمیم داد.

ادامه مطلب …

زندگینامه ریچارد مروین – ویبره

زندگینامه ریچارد مروین – دانشمندان

زندگینامه ریچارد مروین
در متن قالباً به اصطلاحاتی اشاره می شود که تاریخچه آنان ممکن است به نظریات بنیادین قرون هجدهم به بعد مربوط باشد لذا خواننده نیازمند دانستن حداقلی از تاریخ تکامل ایده های فلسفی است.

ادامه مطلب …

زندگینامه ابونصر فارابی – ویبره

زندگینامه ابونصر فارابی – دانشمندان

زندگینامه ابونصر فارابی
محمد بن محمد، از پاراب، فاراب ماوراء النهر، در کناره سیر دریا (رود سیحون) بود. در سال ۲۵۹ ه متولد شد، پدرش از سرداران سپاه سامانیان و از نژاد ایرانی بود. ترک دانستن او، چنانکه بعضی پنداشته اند خطاست.

ادامه مطلب …