زندان و زندانی در ایران – ویبره

زندان و زندانی در ایران – تاریخ ایران و جهان

زندان و زندانی در ایران
در تاریخ نقل شده است که قباد پادشاه ایران به مذهب مزدک گروید و نجبا و روحانیان اجتماع کردند و او را خلع کردند و جاماسب برادر او را بر تخت نشاندند. جاماسب برادر خود قباد را در سال ۴۹۸ میلادی در قلعه ی فراموشی حبس کرد. پس از حمله ی اعراب مسلمانان نیز هر حاکم و صاحب نفوذی در حوزه قدرت خود محلی را برای حبس کردن افراد بنا و متهمان را در آنجا نگهداری می کردند و زندانیان وضع رقت باری داشتند.

ادامه خواندن “زندان و زندانی در ایران – ویبره”

جمهوری‌خلق‌چین – ویبره

جمهوری‌خلق‌چین – تاریخ ایران و جهان

جمهوری‌خلق‌چین
مائو تسه تونگ، رهبر حزب كمونیست چین و چانگ كای چك، رهبر حزب ملِی‌گرای كومینتانگ بیش از ۳۰ سال با یكدیگر جنگیده بودند. سرانجام با شكست چانگ كای چك او ناگزیر می‌شود به جزیره فرمز (تایوان امروزی) فرار كند و در آنجا حكومتی به نام جمهوری ملی چین را تاسیس می‌كند.

ادامه خواندن “جمهوری‌خلق‌چین – ویبره”

شهید زنده مصر – ویبره

شهید زنده مصر – تاریخ ایران و جهان

شهید زنده مصر
موج بیداری اسلامی که مدت هاست که مصر را درنوردیده و حال به سایر کشورهای اسلامی رسیده با تاثیر از انقلاب اسلامی ایران در سطح خارجی و در داخل متاثر از وجود شخصیت هایی چون محمد عبده، و سید جمال اسد آبادی می باشد.

ادامه خواندن “شهید زنده مصر – ویبره”

مسجدی که آتش زده شد – ویبره

مسجدی که آتش زده شد – تاریخ ایران و جهان

مسجدی که آتش زده شد
در تاریخ ۲۱/۸/۱۹۶۹ (بیست و یکم آگوست) فردی بنام دنیس مایکل روهان مسجدالاقصی را به آتش کشید. گرچه اسراییلیها اعلام داشتند که این فرد استرالیایی یک مسیحی دیوانه بود لیکن برخی منابع معتبر نیز بر این عقیده هستند که ایشان یک یهودی توریست بود و از لحاظ سلامت عقلی نیز هیچ مشکلی نداشت. همچنین آثار حریق دلالت بر آن دارد که اشخاص دیگری روهان را در آتش زدن این مسجد از خارج آن و از یکی از پنجره‌های مشرف به درب‌المغاربه (که اسراییلیها آن را منهدم کردند) هدایت و یاری رسانیدند.

ادامه خواندن “مسجدی که آتش زده شد – ویبره”

فرعون – ویبره

فرعون – تاریخ ایران و جهان

فرعون
 حضرت موسی علیه السلام و پیروانش هجرت از مصر را آغاز کردند و فرعون و لشکریانش از این هجرت خبردار شدند پس موسی و اصحابش را دنبال کردند، حضرت موسی به کنار رود نیل رسید، آب به امر خدا کنار رفت حضرت موسی و پیروان، خود را به آب زدند، آب شکافته شد. حضرت موسی و تمام پیروان او وارد رود نیل شدند که فرعون و لشکریانش در رسیدند، دیدند که موسی و یارانش در میان رودخانه و در حال عبورند؛ گفتند: عجیب نیست ما هم میرویم و آنها را درمی یابیم. همینکه وارد رودخانه شدند آب بسته شد.

ادامه خواندن “فرعون – ویبره”

حضرت عیسى – ویبره

حضرت عیسى – تاریخ ایران و جهان

حضرت عیسى
قرآن كریم حضرت عیسى را یك بشر مى‏داند كه از طریق اعجاز و بدون پدر از مریم به وجود آمده و به عنوان پیامبر و براى ارشاد مردم مبعوث شده است و مانند سایر پیامبران با خداوند جهان در ارتباط بوده، حقائقى دریافت مى‏كرده و به مردم ابلاغ مى‏نموده است.نه خدا بوده نه پسر خدا، بلكه بنده خدا بوده است.و اگر در انجیل گاهى به عنوان پسر معرفى شده باید به صورت تشریفات توجیه‏شود.و اگر كلمه به او اطلاق شده، بدین جهت است كه بدون وجود پدر و به وسیله كلمه (كن) تكوینى به وجود آمده است.قرآن عقیده به تثلیث را شرك و كفر مى‏داند .و خود عیسى نیز از آن تبرى مى‏جسته است.

ادامه خواندن “حضرت عیسى – ویبره”

۱۷ تیر – ویبره

۱۷ تیر – تاریخ ایران و جهان

17 تیر
آغاز به کار نخستین داروخانه

۱۳۰۰ سال پیش در چنین روزی در سال ۷۰۷ میلادی ، نخستین داروخانه عمومی به مفهوم امروز در شهر بغداد كار خود را آغاز كرد. تأسیس داروخانه در غرب مربوط به قرن هجدهم است. پیش از تأسیس داروخانه، پزشكان ، خود دارو به بیمار می دادند. نخستین دانشكده داروسازی جهان در سال ۱۸۲۱ در فیلادلفیا دایر شد.

ادامه خواندن “۱۷ تیر – ویبره”

۱ تیر – ویبره

۱ تیر – تاریخ ایران و جهان

1 تیر
نبرد كاتالون و شكست آتیلا

 ۱۵۶۷ سال پیش در چنین روزی در سال ۴۴۰ میلادی ، هون ها که قبلا توسط ارتش ایران و در زمان پادشاهی یزدگرد دوم ، از قفقاز شمالی به بالكان رانده شده بودند، در جنگ كاتالون در نزدیكی رودخانه لوآر در فرانسه از واحدهای مشترك رومی، فرانك (فرانسوی) و ژرمن (آلمانی) شكست خوردند و به سرزمین مجارستان (كه به نام آنان هونگری = هنگری نامیده می شود) قانع شدند.

ادامه خواندن “۱ تیر – ویبره”

۱۴ خرداد – ویبره

۱۴ خرداد – تاریخ ایران و جهان

14 خرداد
قارن یكی از فرماندهان ارتش ایران ، از پای درآمد

۱۳۵۵ سال پیش در چنین روزی در سال ۶۵۲ میلادی، ده سال پس از جنگ نهاوند، قارن یكی از ژنرالهای ارتش ایران در آن جنگ، در مقاومت دیگری از پای در آمد.

ادامه خواندن “۱۴ خرداد – ویبره”

۲۹ اردیبهشت – ویبره

۲۹ اردیبهشت – تاریخ ایران و جهان

29 اردیبهشت
شکست نهایی امویان از ابو مسلم خراسانی

۱۲۵۸ سال پیش در چنین روزی در سال ۷۴۹ میلادی ، و دو سال پس از آغاز بپاخیزی ابومسلم خراسانی بر ضد امویان، ارتش مروان آخرین خلیفه اموی شرق (دمشق) در جنگ منطقه زاب از او شكست خورد و شیرازه حكومت امویان از هم گسیخت و عباسیان با كمك ابومسلم بر جای آنان نشستند و دارالخلافه را از دمشق به بغداد منتقل كردند. از آن پس، حكومت امویان تا مدتی منحصر به اندلس (اسپانیا) و گوشه دور دست آفریقای شمال غربی بود.

ادامه خواندن “۲۹ اردیبهشت – ویبره”

۱۳دیبهشت – ویبره

۱۳دیبهشت – تاریخ ایران و جهان

13دیبهشت
آغاز قیام ژاندارک

۵۷۸ سال پیش درچنین روزی در  سال۱۴۲۹میلادی ، قیام  ژاندراک  برضد سلطه انگلستان آغازشد. ژاندارک قهرمان ملی، مذهبی، سیاسیِ فرانسوی، نماد شجاعت، شهامت و عِرق میهن پرستی، از جان‌ گذشته و بی باک، و پرهیزگار، در عین سادگی کودکانه‌اش، خشن و خستگی‌ناپذیر است. شنیدن نداهای آسمانی و قوه‌ی درک فرازمینی‌اش، وجوهی متعالی و والا به او می‌بخشد، که این زوایای دینی و الهی محبوبیت مردمی‌اش را می‌افزاید. ژاندارک دختری بود که به شدت علیه اشغالگران انگلیسی وارد مبارزه شد و در این مسیر توانست افکار عمومی را علیه انگلیسی ها بسیج نماید .

ادامه خواندن “۱۳دیبهشت – ویبره”

رهبران یهود – ویبره

رهبران یهود – تاریخ ایران و جهان

رهبران یهود
یکی از اصلی ترین موضوعاتی كه این پروتكل ها روی آن پافشاری دارند این است كه جوانان مسلمان و مسیحی را از اعتقادات و آرمان های دینی خود دور كنند به طوری كه با تضعیف اعتقادات جوانان مسلمان، حكومت های اسلامی، دیگر نیرویی برای مبارزه با یهودیان نداشته و بنابراین به راحتی از پای در آیند و همین طور با به فساد كشاندن جوانان مسیحی و سرگرمی آنها به شهوت رانی و هواهای نفسانی خود، حكومت‌هایی كه بر كشورهای مسیحی حاكم هستند، نیز به راحتی به تسخیر یهودیان در آیند.

ادامه خواندن “رهبران یهود – ویبره”

تاریخچه شهر سوخته – ویبره

تاریخی  –  تاریخچه شهر سوخته

تاریخچه شهر سوخته
شهر سوخته (Burned City) در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل – زاهدان واقع شده است.

ادامه خواندن “تاریخچه شهر سوخته – ویبره”

پیشینه آتش در فرهنگ ایران – ویبره

تاریخی  –  پیشینه آتش در فرهنگ ایران

پیشینه آتش در فرهنگ ایران
مطابق برخی مستندات و شواهد تاریخی، آب و آتش در نزد ایرانیان جایگاه والایی داشته است. هرودوت میگوید: «پارسها معتقدند که آتش از جوهر الهی است.» یعقوبی نیز، در قرن سوم هجری، نوشته است: «ایرانیان معتقد به کیش زردشت بر این بودند که روشنی، قدیم و ازلی است، و آن را زروان مینامند…

ادامه خواندن “پیشینه آتش در فرهنگ ایران – ویبره”

جنبش دانشجویی دردوره رضاخان – ویبره

تاریخی  –  جنبش دانشجویی دردوره رضاخان

جنبش دانشجویی دردوره رضاخان
رضاشاه به رغم اقدام هایی که برای گسترش آموزش های جدید درایران و به ویژه سازماندهی دانشکده های پراکنده و تاسیس دانشگاه تهران کرد ، همواره نگران این موضوع بودکه محصلین و دانشجویان به افکار آزادیخواهانه در تمدن غرب رو بیاورند .

ادامه خواندن “جنبش دانشجویی دردوره رضاخان – ویبره”

استادان دارالفنون که بودند؟ – ویبره

تاریخی  –  استادان دارالفنون که بودند؟

استادان دارالفنون که بودند؟
مروری کوتاه بر تاریخچه مدرسه دارالفنون
اندیشه امیرکبیر در تأسیس دارالفنون نتیجه مجموع آموخته‌های او بود. وی آکادمی و مدرسه‌های مختلف روسیه را دیده بود و….

ادامه خواندن “استادان دارالفنون که بودند؟ – ویبره”