چه کسی صاحب ماه است؟ – ویبره

چه کسی صاحب ماه است؟ – دانستنیها

چه کسی صاحب ماه است؟
ده سال آینده آمریکا، چین، اسرائیل و دسته‌های مختلفی از کمپانی‌های خصوصی قصد دارند که در ماه کمپ‌هایی را برقرار کنند. آیا  صرف برافراشتن پرچم بر روی ماه کلیه حقوق را در مورد تصرف مناطق به آنها می‌دهد؟

گروهی در ناسا موضوع جالبی را مطرح کرده‌اند : ماه به چه کسی تعلق دارد؟ جواب مشخص است، به هیچ کس.

معاهده برون فضایی ، قانون بین المللی که توسط بیش از ۲۰۰ کشور امضا شده است تاکید می‌کند که ماه و دیگر اجرام آسمانی به کل انسان‌ها تعلق دارند. بدون شک ادعای مالکیت ماه در کلیه دوره‌ها باعث ناراحتی و نگرانی همه شده و خواهد شد.

آنچه مسلم است آمریکا تا سال ۲۰۱۵ مسافران فضایی بسیاری را به ماه خواهد فرستاد و این مسافران زمان درازی را در ماه اقامت خواهند داشت. چین و اسرائیل نیز روی این موضوع دارند کار می‌کنند.  همچنین چندین شرکت خصوصی در حال ساخت فضا پیما‌های خصوصی هستند تا با فرود در ماه میلیون‌ها دلار جایزه  بزرگ Google Lunar X Prize  را برنده شوند. برخی از شرکت کنندگان خواهان حقوق مالکیت در این ماموریت هستند.

یکی از این افراد استیو دورست، از اعضای هیئت مدیره  رصدخانه بین المللی ماه و صاحب شرکت انتشار عصر فضا است. او امیدوار است بتواند مسافتی از ماه را به مالکیت خویش درآورد. گروه وی محاسبه نموده‌اند که ۱۰ میلیارد آکر (واحد مسافت معادل ۴٫۴۷ متر مربع)  در ماه بدون احتساب مناطق شیبدار وجود دارد. باتوجه به اینکه ۶٫۷ میلیارد نفر در کره زمین زندگی می‌کنند، او ادعا می‌کند و می‌گوید :” من سهم خودم را میخواهم .”

او میپرسد : “اگر همه جای ماه همزمان به همه تعلق دارد پس چگونه میتوان روی آن فعالیتی را انجام داد؟”

او خاطر نشان می‌کند که، در بوجود آمدن رصدخانه بین المللی ماه که موجب  رصد با گرایش فیزیک نجومی روی ماه شده است کمک فراوانی نموده است تا بتواند برق تولید کند، ارتباط برقرار نماید و همچنین به عنوان یک آژانس حقوقی املاک عمل نماید.

مارشال معتقد است که :” برای حل این مشکل بهتر است به این گونه فکر کنیم که چه راهی برای بشریت سودمند خواهد بود و از نگریستن به ماه فقط به صورت یک جرم پرهیز کنیم.” او همچنین میگوید :” باید حقوق را به گونه‌ای تخصیص دهیم تا بهترین سود را برای نوع بشر داشته باشد و از نصب تاسیسات دفاعی و نظامی دوری کنیم.”

نتیجه اینکه : چه کسی صاحب ماه است؟ هیچ کس. چه کسی باید مالک ماه باشد؟ هیچ کس. آیا این حقوق مالکیت را نقض میکند؟ خیر.  بهترین راهی که در پیش داریم گونه‌ای از حق مالکیت است که در کره زمین وجود دارد.

منبع: شاپ تاپ
Vibre.ir

چه کسی صاحب ماه است؟ – بیشتر بدانیم – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *