ساده ترین راه حل برای تناسب اندام بانوان – ویبره

ساده ترین راه حل برای تناسب اندام بانوان – ورزش بانوان

ساده ترین راه حل برای تناسب اندام بانوان
روزانه ۱۰ دقیقه ورزش
بهانه‌های شما بسیار است، می‌دانم. وقت ندارید، کارهای منزل زیاد است، صبح تا شب در محل کارتان پشت میز نشسته‌اید و…

 ولی هیچ‌کدام از این بهانه‌ها نمی‌تواند اضافه وزن شما را توجیه کند چون محققان می‌گویند حتی ۱۰ دقیقه ورزش‌کردن در طول روز، می‌تواند به بانوانی که چاق هستند کمک کند که از شر چربی‌های اضافی خلاص شوند.
محققان آمریکایی به تازگی مطالعه جالبی را روی بانوان چاق انجام داده‌اند. بسیاری از این بانوان از عوارض چاقی مثل فشارخون بالا و افزایش چربی خون رنج می‌بردند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که فقط برای مدت کوتاهی ورزش در طول روز، به بسیاری از این بانوان کمک کرده که وزن خود را کاهش دهند و از مرگ زودرس ناشی از عوارض چاقی در امان بمانند.

فقط نیم‌ساعت
مشکل بسیاری از بانوان چاق این است که از ورزش‌کردن و آغازکردن یک برنامه ورزشی در ذهن خود یک غول بزرگ ساخته‌اند و هیچ‌گاه زمانی از راه نخواهد رسید که آنها وقت وجرات کافی برای تن دادن به یک برنامه ورزشی و رژیم غذایی مناسب را داشته باشند. این در حالی است که سرپرست این گروه تحقیقاتی، در این باره می‌گوید: «وقت آن رسیده که بانوان چاق باور کنند ورزش‌کردن اصلا نیازی به جرات و دل به دریازدن ندارد.» مشکل اینجاست که بیشتر افراد می‌دانند که داشتن مقداری فعالیت بدنی در طول روز برای حفظ تناسب اندام لازم است ولی بیشتر افراد هیچ‌گونه برنامه منظمی برای ورزش‌کردن و فعالیت بدنی در طول روز ندارند. مرکز بین‌المللی کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا به همه افراد توصیه می‌کند که اگر تمایل دارند از سکته قلبی و مغزی و سرطان در امان بمانند، تلاش کنند حداقل نیم ساعت در طول روز ورزش کنند.

مطالعه‌ای درباره خانم‌های خانه‌دار
محققان در این مطالعه از ۴۲۷ زن دعوت به همکاری کردند. تمامی این بانوان از اضافه وزن رنج می‌بردند و فشارخون‌شان نیز بالا بود و یا در آستانه ابتلا به بیماری فشارخون قرار داشتند. از این بانوان خواسته شد که به گروه‌‌هایی تقسیم شوند و سپس یک برنامه ورزشی جداگانه به هر گروه از سوی متخصصان طب ورزشی داده شد. این برنامه‌های ورزشی به‌صورت ۷۵دقیقه، ۱۳۵ و ۱۹۰ دقیقه ورزش در طول هفته ترتیب داده شده بود. این میزان ورزش‌کردن تنها به اندازه نیمی از مقدار ورزشی بود که این بانوان باید به صورت استاندارد انجام می‌دادند.
ورزش کردن این بانوان با وسایل ورزشی خاصی بود. یعنی این خانم‌ها زمانی را که برای ورزش‌ در طول هفته برایشان درنظر گرفته شده بود، روی تردمیل می‌دویدند یا روی دوچرخه‌های ثابت ورزشی رکاب می‌زدند. ولی از سوی دیگر، سرپرستان این گروه تحقیقاتی به این بانوان توصیه کردند در صورتی که نمی‌توانند برای انجام برنامه ورزشی منظم خود به ورزشگاه بیایند، همین میزان ورزش و فعالیت بدنی را در منزل داشته باشند به‌طور مثال در حیاط منزل‌شان باغبانی کنند، بدوند، با کودکان‌شان بازی و جست و خیز کنند و یا حتی اگر در مجتمع‌های مسکونی زندگی می‌کنند، برای شناکردن به استخر ساختمان‌شان بروند. با کودکان‌شان به جمع‌آوری و مرتب‌کردن اتاق بازی کودکان بپردازند، پله‌های آپارتمان را برای خریدهای روزانه بالا و پایین بروند و کارهایی از این دست که هر خانم خانه‌داری را به فعالیت بدنی وادار می‌کند بیش از گذشته انجام دهند.

نتایج تحقیق
نتایج این مطالعه پس از شش ماه یک خبر خوش و یک خبر بد را برای این بانوان در پی داشت. وقتی پس از شش ماه محققان دوباره از بانوان خواستند که برای اندازه‌گیری وزن‌شان به موسسه تحقیقاتی مراجعه کنند، نتایج باورنکردنی بود. خبر بد این بود که بیشتر این بانوان هیچ وزنی کم نکرده بودند و فشارخون‌شان نیز کاهش پیدا نکرده بود. ولی محققان خبرهای خوشی را نیز برای این بانوان داشتند. خبر خوش این بود که همه این بانوان نسبت به شش ماه قبل که هیچ تحرکی نداشتند، تناسب اندام بیشتری پیدا کرده و خوش‌اندام‌تر شده بودند. اندازه دور کمر این بانوان کاهش یافته بود و اغلب آنها یک سایز کم کرده بودند. از سوی دیگر، میزان اکسیژنی که در هر دقیقه وارد خون‌شان می‌شد، افزایش پیدا کرده بود که این نشان می‌داد کارایی تنفسی این بانوان افزایش چشمگیری پیدا کرده بود. اندازه دور کمر شاخص بسیار مهمی در ارزیابی سلامت و احتمال بروز خطر در صورت اضافه وزن است. محققان می‌گویند بانوانی که اندازه دور کمرشان بیش از ۳۵ اینچ و آقایانی که اندازه دور کمرشان بیش از ۴۰ اینچ است، نسبت به دیگران در خطر بیشتری برای مرگ زودرس و ناگهانی قرار دارند.
منبع:سایت سلامت

ساده ترین راه حل برای تناسب اندام بانوان – ورزش بانوان – ویبره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *